Jak uvařit a připravit cizrnu?

U nových potravin většinou nevíme hned přesně jak postupovat, abychom si z nich připravili chutný pokrm. Možná vám pomůže několik drobných rad a detailnější popis postupu při vaření a následné přípravě cizrny. Uvařená cizrna má mnohostranné použití a je vhodná do salátů, k těstovinám, k přípravě pomazánek anebo jemného pyré.

Cizrnu, neboli římský hrách, jsem objevila před několika lety a zamilovala jsem si ji daleko víc než náš zelený nebo žlutý hrách, který mi dělával vždy potíže s trávením. Cizrna bývá považována za nejlepší z luštěnin. Obsahuje vysoké procento vápníku, hořčíku a i fosforu. Vápníku má třebas dvakrát víc než hrách a ovesné vločky. Je to plodina pěstovaná především v arabských zemích, ale známá v Evropě již ve středověku a doporučovaná též jako strava pro nemocné.

Postup přípravy před vlastním vařením

Před samotným vařením je potřeba cizrnu, tak jako každou luštěninu, namočit minimálně na 8 hodin, ale je daleko lepší ji nechat 1–2 dny naklíčit, protože se zrno „oživí“, probudí se enzymatické procesy, které aktivizují klíčení. Tímto naklíčením se následně po vaření velmi zlepší chuť cizrny i její stravitelnost.

Množství na tři porce

Nejdříve si necháme nabobtnat a „oživit“ cca 200 g cizrny v suchém stavu, což je množství buď na přípravu pomazánky nebo tak na tři porce třeba do těstovin. Cizrnu propláchneme, zalijeme čistou vodou a necháme v teple 2 dny bobtnat a klíčit. Denně vodu vyměňujeme. Je-li teplo, tak i dvakrát denně, aby se voda nezačala kazit, což poznáme přičichnutím a také viditelně, protože se pak na hladině tvoří pěna.

Po nabobtnání vodu slijeme a je dobré také odstranit tmavé kuličky, protože to jsou ta zrna, která neklíčí a jsou „mrtvá“. Takto přebranou nabobtnanou cizrnu, která po zvětšení objemu váží něco kolem 450 g, zalijeme studenou vodou v množství cca 700 ml a dáme vařit.

Vaření cizrny

Cizrnu vaříme odkrytou mírným varem hodně do měkka určitě alespoň jednu hodinu. Vodu solíme většinou až v polovině doby varu nebo ještě lépe na závěr. Uvařenou cizrnu scedíme a používáme při přípravě pokrmů jako jinou luštěninu.

Jak na nadýmání

Každý si zřejmě zkusil na svém těle, že luštěniny nadýmají. Tomu se dá předejít i tím, že je vaříme s bylinkami jako je bazalka, saturejka, oregano nebo majoránka či libeček. Je dobré si vyzkoušet různé varianty. Koření nemá jenom zdravotní význam tím, že napomáhá vstřebávání plynů, které se tvoří při trávení, ale také výrazně pozvedne chuť každé luštěniny.

Sloupnutí slupek

Nejvíce nadýmavých látek je v luštěninách obsaženo ve slupkách. Proto pro oslabené trávení a také pro zvýšené jemnosti pokrmu je výhodné slupky odstranit. Stravitelnost pokrmů se výrazně zlepší. U uvařené cizrny je loupaní slupek velmi snadné. Slupky se dají sloupnout podobně jako když loupeme spařené mandle, ale protože zrníčka cizrny jsou drobnější, je tento postup poněkud pracný. Odstranit slupky naráz ve větším množství a jednodušeji je nejvýhodnější právě hned po uvaření.

Uvařenou cizrnu scedíme a přelijeme rychle velmi studenou vodou. Necháme chvíli odležet a zchladit. Tímto teplotním rozdílem se začne odlupovat jemná slupka z kuliček a tak cizrnu ve studené vodě promneme rukou nebo i oběma rukama, jako když propíráme rýži. Uvolněné slupky vyplavou na hladinu a z ní je lehce slíváme mimo nádobu raději přes síto, abychom si neucpali odpad. Postup se zalitím studenou vodou a slitím slupek opakujeme několikrát po sobě.

Začne se uvolňovat stále víc a víc slupek, které plavou na povrchu a tak lze postupně z cizrny odstranit maximum slupek, které představují pro oslabené trávení zbytečnou zátěž a také při mixování například na pomazánku nebo pyré způsobují „hrubost“ pokrmu.

Proplachování od slupek provedeme až pětkrát, prostě podle toho, jak chceme mít pyré nebo pomazánku jemnou. Je určující, pro koho pokrm připravujeme. Pro zdravé strávníky slupky odstraňovat skoro nemusíme, ale dětem a nemocným raději co nejvíc. Jakmile se však začnou ulamovat uvařené klíčky, tak postup ukončíme, abychom se o ně nepřipravili. Ale mám zkušenost, že i ulámané klíčky jsou těžší než plovoucí slupky a klesají na dno společně s uvařeným zrnem.

Sloupnutá cizrna je výborná na přípravu pomazánek a pyré. Z připraveného množství jsem po sloupání slupek měla cca 390 g cizrny, tedy množství třeba přímo na pomazánku.

Cizrna chutí někomu připomíná hrách či fazole, ale já si osobně myslím, že svojí jedinečností se nedá přirovnat k ničemu.

Poznámka: První obrázek poněkud klame ve velikosti cizrny, je trochu zvětšený, proto jsem raději postavila vedle sebe nabobtnalou a suchou cizrnu pro vaše srovnání. Je též zajímavé vidět, jak zrna změní barvu, když přijmou vodu a vzbudí se v nich „život“.

Dle reakce čtenářů je potřeba delší doba vaření.
Tuto skutečnost nevylučuji a doporučuji cizrnu vařit určitě tak dlouho jak máte osobní pocit, že je už uvařena. Delší doba vaření může být možná způsobena i použitím vody (chlorovaná, tvrdá atd.) nebo i osolením. Proto doporučuji při prvním vaření cizrny raději solit minimálně nebo vůbec nesolit a ověřit si jak velkou dobu potřebujeme na uvaření bez soli…
Též délka bobtnání a předklíčení ovlivňuje následnou dobu vaření..
K veškerému vaření doma používám již jenom vodu filtrovanou, prostou chlóru a jiných cizorodých stopových látek.
Doplněno 8.4.2009 Alemari

505 756 zobrazení článku
O autorce
38 Komentářů
  1. Lucie Odpovědět
    Velice ráda zkouším nové recepty a taktéž nové (či opět objevené) potraviny. Cizrnu jsem si již také před několika lety oblíbila a nejraději ji mám jen tak naklíčenou... Velice mne zaujala rada ohledně loupání slupek proti nadýmání. Určitě to zkusím. (Mohu se zeptat, kde jste tuto a mnoho dalsích informací vyčetla?). Děkuji. Lucie
    • Alemari Odpovědět
      Naklíčená cizrna může být velmi chutná. Přiznám se, že jsem ji nezkoušela, i když jiné luštěniny ano. Většinou z ní nevařím jenom pro sebe a asi bych jenom s naklíčenou neuspěla. Ale příště si ji otestuji. Kvůli své slinivce musím mít luštěniny dobře uvařené. Jinak k těm nápadům, milá Lucie. Už ani nevím, co je odkud. Většinou však různé nápady čerpám ze zdroje nejvyššího, což je intuice. Na základě zřejmě uložených informací ještě i ze škol, z četby, z letité praxe ve vaření, mi to pak vše „zaklapne“ a objeví se nápad. S tou cizrnou to není vůbec nápad starý. Prostě jsem použila působení teplot. Jednou se mi stalo, že se při vaření vyvařila voda a já tam dolila studenou a na povrchu začaly plavat slupky. Ne moc. Tak mě napadlo, že ten teplotní šok by šel využít. No, a uvědomila jsem si, že když spařuji mandle, aby šly oloupat anebo se krátce spařují broskve, které jdou pak dobře sloupnout, tak také působí na slupku rozdíl teplot a tady by to mohlo působit podobně i když obráceně. Ne ze studena do horka, ale naopak z horka do studena. S tou slupkou to musí pohnout. Prostě jsem to jenom vyzkoušela a ono to funguje. Jinak velmi děkuji své mamince, která mě naučila v mládí hodně přemýšlet u vaření a u práce vůbec, abych si ji vždy usnadnila a uměla také zorganizovat časově, aby vše do sebe zapadalo. :-) Zdravím. Alemari
  2. Lucie Odpovědět
    Klobouk dolů! Vaše zkušenosti a vědomosti bych chtěla mít. Já jsem kuchař začátečník a všechno zatím objevuji. Věřím, že tzv. "babské rady" by mi usnadnily řadu věcí, ale ty se horko těžko hledají na internetu. No, každý někdy začínal, věřím, že zkušenosti časem přijdou. Nicméně do té doby budu mlsně hltat jakékoliv rady a nápady a Váš web je pro to jako stvořený :-) Jen tak dále! Lucie
    • Alemari Odpovědět
      Milá Lucie, určitě ty zkušenosti přijdou. Já jsem také kdysi začínala a mnohdy se mi ledasoc i teď nepovede. Vše se také nepodaří hned napoprvé, obzvlášť když tvořím něco nového...A člověk stále hledá a objevuje... :-) Když Vás bude něco zajímat, co jsem třeba nezmínila z těch „babských rad“ ráda poradím, tedy pokud budu vědět nebo mít zkušenost. Zdravím a díky. Alemari
  3. ivast Odpovědět
    Dobrý den, nevím, jestli jsem správně odeslala první dotaz, proto píši znovu. O cizrně jsem toho věděla málo, ale díky Vašemu článku toho teď vím spoustu. Především mě zaujala informace o prospěchu těhotným a dětem. Proto bych se chtěla zeptat, od kolika let mohou cizrnu děti? (mám rok a půl staré dítě). A zda se může cizrna konzumovat jen naklíčená (na tak dlouhé vaření nemám čas). Děkuji moc za odpověď. Ivast
    • Alemari Odpovědět
      Milá Ivast, já mám již děti velké a tak to nemám vyzkoušeno a za nás jsem cizrnu neznala. Myslím si však, že na tom s cizrnou budete podobně tak jako s ostatními luštěninami. Až je děti budou moci v malém množství, tak cizrnu určitě. Vařit se dle mého soudu musí. Ale to je jenom můj osobní názor. Tedy já bych ji neuvařenou nejedla a ani mne to nikdy dříve nenapadlo, přiznám se Vám :-) A navíc by byla pro mne určitě těžko stravitelná. S tímto Vám tedy nedám „fundovanou“ odpověď. Dle soudu některých konzumentů je chutná, viz první komentář od Lucie, ale já jsem ji ještě neotestovala, i když jsem to tehdy v odpovědi přislíbila. Nějak mne to zase nenapadlo, ale jedlá bude. Naší kočce Lucince chutná i tak - jenom nabobtnaná, no a uvařená, to se po ní může přímo „utlouct“ :-) Pro děti bych ze začátku cizrnu po uvaření raději loupala a pak namixovala na kašičku. Za trochu námahy určitě stojí. Myslím si, že nejlepší jsou z ní pomazánky a i kaše. Ale chutná i jen tak uvařená, má příchuť vařených kaštanů, a někdy si k ní se synem stoupnem, loupáme a jíme...:-) Zdravím. Alemari P.S. Ještě dopisuji, že při nedostatku času existuje i instantní cizrnová mouka, ze které lze připravit polévku i kaši, ale podle mého ochutnání a odzkoušení se nedá výsledný pokrm s jídlem z čerstvě uvařené cizrny vůbec srovnat... :-)
  4. ZanyK Odpovědět
    Dobrý den, cizrnu už jsem dělala celkem 2x a hned jsem si ji zamilovala, ale až teprve o víkendu jsem objevila, že je lepší ji namočit na několik dní, tedy jsem ji namočila a dnes uvařila, některá zrníčka však hodně ztmavla, je to normální nebo je to nějak špatně? Děkuji za odpověď a zároveň za skvělé recepty.
    • Alemari Odpovědět
      K Vaší otázce se dostávám až dnes a tak Vám milá ZanyK chci jen sdělit, že se nemusíte nijak moc znepokojovat. V článku i píšu, že tmavá zrníčka jsou ta tzv. „mrtvá“ , která by asi nevzklíčila v rostlinku, ale škrob a bílkoviny v sobě mají. Většinou je vyndávám, když je jich málo a někdy je tam i ponechám. Nemám pocit, že by byla nejedlá, spíš mi to vadí z estetického hlediska. Zdravím. Alemari.
  5. Jiří Bárta Odpovědět
    Dobrý den. Někde jsem vyčetl, že dobu vaření (nejenom) luštěnin můžeme zkrátit přidáním malého kousku mořské řasy. Rád bych znal Váš názor na konzumaci syrové, naklíčené cizrny. (jako salát např.). Vím, že u čočky, hrachu a munga není problém, ale naopak většinu fazolí je potřeba uvařit. Děkuji.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den pane Jiří. Ano též jsem to četla, ale neměřila jsem o kolik se doba vaření zkrátí..:-) Občas luštěniny tak vařím, především čočku, ale jejich přídavek volím hlavně z důvodu, že mořské řasy luštěniny velice obohatí především o důležité minerály a i chuťově jsou trochu jiné. Co se týče Vaší otázky ke konzumaci syrové a naklíčené cizrny, tak to jsem již popsala asi o tři komentáře předem, viz má dopověď za dne 22. května 2009. Tak jen zopakuji. Mně osobně takto cizrna nevyhovuje, ale jestli to někomu chutná a stráví ji, proč ne. Já ji ale nezkoušela, mám ji ráda především vařenou :-) Zdravím. Alemari
  6. Tanka Odpovědět
    Dobrý den, dnes vařím opět cizrnu a náhodou jsem se dostala i k tomuto článku. Hodně mě ale zarazila doba vaření cizrny, kterou tu uvádíte. Já ji vařím sotva 30 minut (nesolím) a je vždy krásně měkká. Dříve jsem se také řídila návodem na obalu a vařila ji přes hodinu a došla jsem k závěru, že naopak čím déle se vaří, tím více tvrdne :( Dovolím si tedy poradit - zkuste příště po půl hodině varu vytáhnout pár zrníček, uvidíte, že půjdou snadno prsty rozmáčknout. V té chvíli už je cizrna hotová, delší vaření nemá podle mě smysl...
    • Alemari Odpovědět

      Milá Tanko, děkuji za Váš názor, tak se nás tu již sešlo více s různými názory na dobu vaření cizrny. Tož, já ji vařím hodinu a stačí mi tak akorát, Vy půl hodiny a třeba pan Ondřej (v jednom z komentářů zde u článku) ji vaří 2,5 hodiny, aby ji měl měkkou :-) Ono je to asi také jak kdy a jak s kterou cizrnou. Existuje cizrna malá, drobná, ale i velká jako fazole a také se podle mne ta doba také odvíjí dle kvality vody, i dle toho, jestli vodu v půli varu dosolím nebo ne atd. Milá Tanko, určitě Vám Váš názor nechci brát, máte-li své dobré zkušenosti, pokračujte v nich i nadále. Já to ještě odzkouším opakovaně. Tedy ne že bych ji během varu nikdy nechutnala. Když jsem ji kdysi vařila poprvé a i po druhé, vždy jsme nedočkavě ujídali zrníčka již během vaření, ale dokud nám to nechutnalo jako ty uvařené kaštany a nebyla měkounká, tak jsem var nekončila. Proto mám své zkušenosti a ty se také liší dle již zmíněné velikosti cizrny. Vždy také nekoupím úplně stejný druh i velikost.

      Takže můj názor je, vařte cizrnu tak, aby byla měkká, a jak dlouho a na jakém plameni či v jakém hrnci (třeba tlakový, nebo s akutermickým dnem - vše má vliv) to je již jedno. Můj postup není doopravdy dogma. Nechala bych zde každému volnost a jeho cestu, ju? :-) Každý máme své chutě a svou představu, jak má být cizrna uvařena a termín do měkka může znamenat pro každého něco jiného. Jestli další vaření má nebo nemá smysl, to si každý ověří sám, co Vy na to?

      Ach, moji milí, vidím, že uvedeným postupem se, žel, nezavděčím všem. Vždy se najde někdo, kdo to má vyzkoušeno jinak. A díky, že ji vaříte a že každému chutná tak, jak si ji uvaří :-) Někdo ji ani nevaří a jí ji naklíčenou a vidíte, vlastně i doba namáčení a klíčení má svůj vliv na dobu vaření, to jsem zapomněla uvést.

      Prostě, je tu mnoho faktorů a proto bych si netroufla určitě napsat do obecného postupu pro všechny, že bude cizrna vždy za půl hodiny měkká a že by delším vaření tvrdla, to také ne. Vařila jsem ji již mnohokrát, ale toto jsem nepozorovala. Netvrdím, že jsem neomylná, ale předávám jen své zkušenosti, a ty se mohou lišit od zkušeností jiných. Prostě jsme každý jiný a tudíž i naše zkušenosti mohou být rozdílné. :-) Mějte se moc hezky a jdeme vařit :-) Zdraví Alemari

      P.S. 20.9.2010 ještě připisuji, že jsem včera opakovaně vařila cizrnu, takovou tu velkou, co je po nabobtnání jak dva hrachy dohromady. Protože jsem ji přes léto delší dobu moc nevařila, tak jsem ji opakovaně při vaření ochutnávala, a ano, po půl hodině šla zrníčka nožem o stůl rozmáčknout, ale nebyla měkká, byla na skus tvrdá, křupající mezi zuby :-), takže jsem ji dovářela do měkka ještě celou hodinu, abych mohla udělat pomazánku. Ale nic nevylučuji, jen píši své zkušenosti a někomu může chutnat i cizrna „al dente“ :-)

      Alemari.

  7. edol Odpovědět
    Dobrý den, je to poprvé co sem píši a tak bych Vám ráda poděkovala za stránky, které se pro mě staly velkým zdrojem informací a inspirace k vaření. Je vidět, že jste si s nimi dala práci a že se vyznáte. Zaujala mě informace o filtrované vodě. Ráda bych se zeptala jaký "systém" používáte či značku. V současné chvíli to zrovna řeším a potřebuji se nějak rozhodnout. Váš názor a řešení by mě hodně zajímalo. Moc děkuji. S pozdravem Eva D.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji též a děkuji Vám za milá slova v úvodu. Milá Evi, prosím o přečtení článku na toto téma zde na webu. Možná Vás informace v něm obsažené a i v komentáři uspokojí a pomohou Vám vybrat si správnou značku. Já mám jako „hlavní“ již starší filtr, který je tam i vyfocen, ale jsem s ním zatím stále spokojena. Zdravím. Alemari
      • edol Odpovědět
        Dobrý den, tak to se musím omluvit, nějak jsem si článku nevšimla a to už pročítám stránky dost dlouho. Moc mě potěšilo, že jsem se trefila do stejné značky co máte Vy, mám tím usnadněné rozhodování. Ještě jednou děkuji za Váš čas. Ať se Vám daří a máte stále plno energie a nápadů. Eva
        • Alemari Odpovědět
          Milá Evi, člověk se někdy přehlédne, nemusíte se vůbec omlouvat, není za co. Jsem ráda, že jste se trefila. Přeji Vám, abyste byla s filtrem spokojena. Děkuji též za Váše přání. Alemari
  8. Hanka Odpovědět
    Dobrý večer, při hledání receptu na pomazánku z cizrny jsem objevila tuto stránku a podělím se se svojí zkušeností. Cizrnu jsem si zamilovala, namáčím ji asi 2 dny, přivedu k varu, sbírám pěnu, asi tak 2x ji šokuji studenou vodou, potom ji vařím v tlakovém hrnci hodinu, je akorát měkká, připravená k další úpravě...... :-)
    • Alemari Odpovědět
      Též přeji dobrý večer a děkuji Vám, Hanko, za Vaši zkušenost. Tlakový hrnec je dobrá volba na vaření luštěnin, zkrátí dobu varu. Původní hliníkový „tlakáč“ jsem již vyhodila a nový nezerový hrnec zatím nemám, tož tak... Jinak bych v něm určitě také vařila :-)
  9. Ondrej Odpovědět
    Dobry den. Cizrnu varim jiz delsi dobu a je na mem jidelnicku kazde 2-4 dny. Chut vyborna, pokud se minimalne osoli je to i vyborna snidane. Jako zdroj bilkovin a kvalitniho rostlinneho polysacharidu s velkym obsahem vlakniny si myslim, ze se jedna o jedinecny zdroj potravy. Na Vasi stranku jsem narazil pred par mesici a v mnohem jsem se obohatil. Je bohuzel pravda, ze jsem zatim mel pouze cas na procteni tohoto clanku. U lustenin jsem vzdy nechaval bobtnat/klicit delsi dobu, ale vetsinou jenom pres noc do dopoledne - pripadne az do vecera dalsiho dne. Vice jsem o tomto nepremyslel. Po precteni Vaseho clanku jsem se vsak vice zamyslel nad nutnosti nechat, predevsim cizrnu, ale i jine lusteniny dele klicit. Diky Vasim radam a pokud je dost casu, nechavam cizrnu klicit alespon noc+den+noc - pokud varim rano; pripadne az do vecera a jsou z toho alespon ty dva dny. Osvedcilo se mi nechavat klicit cely sacek a pulku nechat klicit den-dva; druhou pulku prendam do jineho kastrolu a necham doklicit dalsi den-dva..ale to je pouze uz hrani. :) Zajimava mi prisla i informace o slupcce, i kdyz se s Vami shoduji, ze pokud je zazivaci trakt v dobrem stavu, je skoda se slupky zbavovat. Sam mam zkusenost, ze neni s nadymanim problem, pokud je telo zvykle na kazdodenni prijem nejakeho druhu lusteniny. Snazim se v jidelnicku mit jednu porci lustenin, jednu porci ryze a zbytek doplnovat zeleninou, ovocem a seminky vseho druhu - slunecnice, lnene. V posledni dobe jsem zacal studovat spravne kombinace tuku-sacharidu-bilkovin a musim uznat ze jsem mel znacne mezery v tomto tematu a lze tim hodne ulehcit praci telu pri zazivani. Zaujalo me jak pisete "Kvůli své slinivce musím mít luštěniny dobře uvařené." Vim ze se v slinivce mimo glukagonu, inzulinu a travicich latkek produkuje i amylaza, ktera zajistuje premenu sacharidu na glukozu. Co se tyce traveni cizrny tak okolo 70% nutricnich hodnot jsou sacharidy a zbylych 23%+7% jsou bilkoviny a tuky. Tudis pokud budu jist cizrnu samotnou nebo s nejakou zeleninou ci ovocem tak traveni bude probihat "zasadite" (jak zelenina tak ovoce je vetsinou 90% nutricnich latek sacharid - az na vyjmky jako avocado). Tudis u cizrny jiz sliny, obsahujici amylazu daji impuls k pocatecnimu traveni cizrny a nasledne travici proces zacne v tenkem streve diky vylucovani amylazy slinivkou brisni. Ale to jsem jiz zabocil jinam.. Chtel jsem se zeptat ohledne suvislosti lustenin a slinivky, dekuju moc za objasneni a pripadne obohaceni o Vase zkusenosti. Dneska zase varim cizrnu, tak jsem si chtel probehnout Vase rady a zarazila me Vase doba vareni. Cizrnu jsem po Vasich radach zacal varit po celou dobu varu kompletne odklopenou. Drive jsem varil lehce priklopenou a sbiral jsem a odhazoval penu behem varu. Pokud varim odklopenou, pena se jiz tolik netvori. Lusteniny jsem vzdy varil na mirnem plameni, takze v tomto jsem se s Vami shodnul, avsak abych mel cizrnu tak jak ji mam rad, to jest do mekkeho stavu, kdy se uplne rozpline na jazyku potrebuju ji varit alespon 2,5-3 hodiny za mirneho, byt lehce klokotaveho varu. Nekdy ji varim kratsi dobu okolo 2-2,5 hodin a je "aldente", ale prece jen je chutnejsi, kdyz je mekka a jak se clovek zakousne do "aldente" slupky tak se mu krasne mekka rozvali na jazyku. Zajimalo by me, zda ji varite vzdy tak kratce a jaky mate nazor na to, ze se mi ji nikdy nepodarilo uvarit do mekka za kratsi dobu nez 2.5 hodiny. Napada me, ze by to mohla ovlivnovat sul pridana v pulce vareni. Lusteniny jsem vzdy varil bez soli a solil jsem je az po vypnuti a ukonceni varu. Nyni cizrnu solim ctvrthodinky pred vypnutim, nasledne po vypnuti vyleju vodu a proplachnu jednou-dvakrat studenou vodou. Zda se mi, ze cizrna mekne pri varu rychleji prave po osoleni vody. Je mozne ze slana voda v rychlosti meknuti hraje vyraznou roli?
    • Alemari Odpovědět

      Přeji dobrý den pane Ondřeji. Děkuji Vám za tak hodnotný příspěvek. Z Vašeho sdělení pociťuji, že se stravujete velice zdravě a máte též velké zkušenosti s vařením. Ano, luštěniny se při delším nabobtnání vlastně předkličují a v zrnu probíhá mnoho oživujících procesů, které výrazně zlepšují stravitelnost. Mírným naklíčením dochází k částečnému rozštěpení škrobů a bílkovin a probouzí se enzymatické procesy v zrnu. Takto připravené zrno se vaří kratší dobu než při pouhém nabobtnání.

      Vaření bez pokličky má též svůj význam. S odcházející párou vyprchají i některé špatně stravitelné enzymy. Solení má též vliv na prodloužení doby vaření.

      Co se týče Vašeho dotazu na moji délku vaření cizrny, tak mám tu zkušenost, že mi uvaření po hodině již plně dostačuje pro další použití, jak do pomazánek či na kaši nebo i jako samostatné doplnění jiného pokrmu. Myslím si, že zde záleží na tom co komu chutná. Většinou nemám pocit, že by nebyly dobře uvařené. Jsou měkké a je možné je i rozmáčknout a následně dobře rozmixovat na kaši nebo pomazánku. Možná, kdybych je téměř rozvařila, nemohla bych uplatnit postup s loupáním slupky.

      Slupka u luštěnin je hůře stravitelná a může působit nadýmání, protože obsahuje velké množství nestravitelné vlákniny. Mnozí lidé jsou navyklí si dávat k luštěninám uzeninu, vejce, kyselý okurek a ještě pak i chléb a to je již dosti silná a těžko stravitelná kombinace i pro zdravý trávicí trakt. Pro lidi s oslabenou slinivkou je taková kombinace absolutně nevhodná. Oslabená slinivka je vlastně vyčerpaná, možná právě dříve nevhodně volenou stravou, produkuje málo trávicích enzymů, a pak dochází k tomu, že jídlo, které druhým v trávicím ústrojí nepůsobí problémy, zde začíná kvasit, nadýmat a proběhne střevem nestrávené, někdy za docela slušných bolestí, byť bylo v ústech již natrávené přítomnými enzymy.

      Vím velice dobře, že jsem jako děvče mnohé vůbec neznala. Byla jsem vychována v tradičních postupech jak a co uvařit a kombinovat. Až vlastní zdravotní problémy mne nasměrovaly a díky za tu možnost, že jsem ten směr poznala.

      Také se nyní snažím více stravu dělit, alespoň pro sebe. Druhé neovlivňuji. Každý si vybere svoji cestu a co jemu vyhovuje.

      S Vámi vřele souhlasím, že správnou volbou kombinace potravin, tady vlastně alespoň částečným dělením, se dá pomoci tělu s trávením. Ono totiž např. luštěniny ani pořádně nelze zařadit pro dělení. Jsou vlastně takovým komplexem látek, které nejsou rozdělitelné. Je v nich jak bílkovina tak škrob a i tuky, krom minerálních látek atd..Co se jich týče, mám informace, že jejích trávení probíhá v těle kysele, především vzhledem k velkému obsahu škrobů, a proto bych je vždy vyvažovala právě zásaditou zeleninou.

      Ovoce je vhodné jíst úplně odděleně a v syrovém stavu je nekombinovat s ostatním jídlem.

      Styl stravování, který se mi osvědčuje, jsem shrnula sice do článku o této dietě, ale doporučila bych jej nejen pro oslabenou slinivku, ale všem, co chtějí žít zdravěji a usnadnit svému tělu proces trávení a příliš ho nezatěžovat nevhodnou volbou jídla jak co do skladby tak co do času a i objemu.

      Tak jsem se trošku rozepsala :-), ale snad jsem se dotkla podstatného. Srdečně zdravím. Alemari

  10. Lucka Odpovědět
    Dobrý den Alemari, tento tip asi nebude přímo pro vás, ale třeba pro rodinku. Zkuste si uvařenou (někdo dává i jenom předem namočenou) cizrnu opražit na másle a trochu posolit. Je to moc dobré chroupání :-). Lucka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Lucko, děkuji za snahu, může to být dobré, ale nevím jak moc tělu prospěšné. Osobně bych na másle asi raději nepražila, možná bych použila trošku ghí, ale je to skoro škoda. Alemari
  11. monina Odpovědět
    Byla jsem moc natěšená, měla ji dva dny ve vodě a pak ji hodinu vařila, ale byla pořád tvrdá. Co dělám špatně? Vodu jsem vůbec nesolila!
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Milá monino, tak to netuším, v čem je chyba. Jakou máte vodu? Může to být i tvrdou vodou. Když se něco napoprvé nedaří, je dobré totéž zopakovat. Zkuste ji tedy vařit déle, horší by to být určitě nemělo. Držím palce. Alemari
  12. Denny Odpovědět
    Dobrý den :) jen bych ráda přispěla jedním receptem na zdravou variantu karbanátků:) Stačí uvařenou cizrnu rozmixovat s koriandrem, cibulkou, trocha kmínu, citronovou šťávou, osolit a opepřit, kdo má rád , může přidat i česnek, nebo cokoliv co vám bude chutnat :) může se dát i vejce na snazší propojení ingrediencí. Fantazii se meze nekladou :) Poměry všech přísad jsou na každém, recept od receptu se liší.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Milá Denny, pakliže se karbanátky smaží, tak nebudou o mnoho zdravější ani když tam bude cizrna. Sice přímo o následném smažení nepíšete, ale protože si lidi většinou karbanátky spojují jedině se smažením, tak musím na toto upozornit. Jedině snad následné zapečené na sucho v troubě by se dalo zvolit na tento typ pokrmu, pak by byl zdravější. Jinak s cizrnou jdou dělat doopravdy divy, sama jsem ještě také vše nevydala, tak s Vašimi nápady souhlasím. S pozdravem Alemari
  13. Jana Odpovědět
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máte zkušenost s cizrnou dělanou na páře? Má to smysl a může to být v něčem lepší? A taky zda se něco zásadního stane, pokud jsem cizrnu omylem nejdříve nenamočila a začala hned vařit. Díky za Váš názor. Jana
    • Alemari Odpovědět
      Milá Jano, dobrý den přeji též. Nu, možné je všechno, ale já cizrnu v páře nevařím, takže nesdělím žádnou zkušenost. Pokud jste omylem dala vařit nenabobtnanou cizrnu, nic tak zásadního se nestane, snad jedině to, že se zrno neprobudí a bude se hned vařit a zřejmě i déle, než přijme do sebe částečně vodu a pak se uvaří...Alemari
  14. Markéta Odpovědět
    Dobrý večer, už se Vám stalo, že jste cizrnu namáčela 3 dny? Zkazím tím něco, když ji nechám bobtnat 3 dny místo 2? Děkuji, hezký večer. Markéta
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer milá Markétko. Jednou jsem ji zkoušela namáčet déle. Chtěla jsem zjistit, kdy začne klíčit, i když malé klíčky má už po dvou dnech, ale nyní to už nedělám. Určitě musíte vyměnit vodu za čistou vždy, když začne pěnit a lehce zapáchat...Mohlo by to chytit vše plíseň a to není žádoucí. Cizrně se jinak nic nestane, pouze se víc probudí a může mít pak delší klíčky. Ale vzpomínám si, že pak chutnala už trochu jinak. Hezký večer též. Alemari
  15. Světlana Odpovědět
    Díky za radu - už jsem to vzdávala a říkala si, že zůstanu jen u naložené cizrny, ale díky Vám to nemusím udělat. Palec nahoru. Světlana
    • Alemari Odpovědět
      Milá Světlano, děkuji za ten palec :-) Zdravím. Alemari
  16. Andrea Odpovědět
    Dobrý den, nechala jsem cizrnu namočenou víc jak den v jedné vodě a začala zapáchat a byly tam bubliny a trochu pěny...Vím, že příště dám pozor a budu měnit častěji. Nicméně se chci zeptat, zda tato cizrna je už nepoužitelná? Nebo jak poznám, že je špatná? Děkuji.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Andreo. Myslím si, že ve Vašem případě je už špatná. Ale neznám podmínky botnání, teplotu v místnosti atd. Jednala bych spíš intuitivně. Pokud by to jen začínalo lehce zavánět a i pěnit, rychle bych cizrnu promyla a nechala botnat dál a byla pak opatrná a hlídala ji. Mohla začít kvasit jenom voda kolem... Jakýkoliv zápach nejen z vody ale i přímo z cizrny, kterou bych zkontrolovala i rozkrojením a přivoněním, by mne vedl určitě k jejímu vyhození. Pakliže jste zapomněla promývat delší dobu, no takovou bych vyhodila zcela určitě. Takže, je to, žel, pro Vás ponaučení, ...promývat častěji. Držím palce pro příště..Zdravím. Alemari
  17. Tereza Odpovědět
    Dobrý den Alemari, Děkuji moc za postup při vaření ciziny. Namáčím jí vždy alespoň 24 hodin, vždy vodu měním vícekrát za den, ale občas se stane, že i tak se mi na povrchu vody utvoří trochu pěny. Žádný zápach, plíseň apod. jsem však nikdy nepozorovala. Je to tedy v pořádku? Můžu takovou cizrnu vařit a jíst, ikdyž se mi při namáčení pěna tvoří? Děkuji moc za odpověď!
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Terezo. Zobrazily se mi oba příspěvky, ale neměla jsem časový prostor pro odpovědi. Co se týče cizrny, je to v pořádku. Pokud navíc nic není cítit, cizrna jen pění, není to na závadu. Promyjte ji na závěr a pak ji dejte vařit do nové vody. Je použitelná a navíc určitě dobře nabobtnalá. Zdravím. Alemari
      • Tereza Odpovědět
        Děkuji moc milá Alemari ☺️ ano, je ... Vařím jí 10 -15 minut více zprudka v otevřeném hrnci, poté 50 min až 1 hodinu vařím pod tlakem. Občas přidávám římský kmín, občas mořskou řasu a někdy i trochu jedlé sody - je z ní pak krásně nadýchaný humus ???? přebytek mrazím a když rychle potřebuji, jen použiji. Přeji krásné dny a děkuji za ujištění v postupu!
        • Alemari Odpovědět
          Zdravím srdečně a přeji též krásné dny. Alemari

Zanechte odpověď

*