Makové hřebeny jsem na webu již představila, ale nekynuté. Stále mne to lákalo je připravit i kynuté s kváskem. Současně je možné vynechat též vejce. Ani tam nakonec nechybí. Máme-li dostatek kvásku, stačí začít s přípravou ráno. Vše lze zvládnout během několika hodin i při jiné práci.
Pro ty, kteří si na mém webu zatím nestačili přečíst všechny návody, ještě uvedu, že příprava kvásku byla již popsána dříve a najdete ji zde v článku.
První krok přípravy těsta zahájíme odvážením aktivovaného žitného kvásku, který vyndáme z lednice. Kvásek nalijeme do zadělávací mísy. V jiné nádobě si připravíme obilný nápoj, který trošku ohřejeme, byl-li v lednici a v něm rozpustíme rýžový sirup nebo med a dobře promícháme. Také osolíme špetkou soli.
Vlahou sladkou tekutinu přidáme ke kvásku a tím jej naředíme a též oteplíme, bude lépe pokračovat v množení. Do mísy přidáme špaldovou mouku, první množství, panenský olej a vše dobře promícháme.
Těstíčko setřeme ze stěn mísy na střed, uhladíme stěrkou a přikryjeme utěrkou. Těsto ještě není hutné, protože v tom stavu bude kynout dále. Zbylý kvásek ve sklenici přikrmíme a necháme v teple prokvasit pro další pečení, viz postup v uvedeném článku o přípravě kvásku. Pak jej vrátíme teprve zpět do lednice.
Těsto bude odpočívat a kynout při pokojové teplotě minimálně 3 hodiny. (Lze jej dát přikryté i na nějaké teplejší místo, máme-li nyní ještě, kdy se tolik netopí, chladněji.) Po nakynutí bude vypadat asi takto:
V době, kdy těsto kyne, si připravíme i makovou nádivku, ale tu můžeme mít jíž připravenou také od večera, chceme-li využít dopolední „mezidobí“ pro souvislou jinou aktivitu.
V druhém kroku přidáme ještě v míse další mouku, pár kapek citrónového aromatického oleje nebo lze strouhnout i trochu kůry z omytého neošetřovaného citrónu (BIO) a pak těsto vařečkou nakypříme a provzdušníme.
Vypracujeme těsto, které nahoře pomoučíme, aby se nám nechytalo stěrky a s její pomocí jej „překulíme“ na vál posypaný též moukou. Na vále ještě lehce propracujeme již jen rukama.
Objem těsta si rozdělíme na dva kusy a postupně každý zvlášť rozválíme na obdélník za podsypávání a posypávání moukou.
Obdélníky rozkrájíme na osm kousků a na každý dáme lžičkou nádivku.
Malé obdélníčky těsta s nádivkou přeložíme a přitiskneme okraje k sobě a každý zabalený kousek ozdobně z jedné strany nakrájíme.
Plechy na pečení vyložíme papírem na pečení. Vytvořené hřebeny poklademe na plechy za mírného natočení do obloučku. Tím se „hřebínky“ rozevřou :-) Na plechu kousky potřeme rozšlehaným vajíčkem nebo obilným nápojem a necháme ještě nějakou dobu, dle teploty v místnosti, 0,5- 1 hodinu kynout.
Po nakynutí dáme hřebeny péci do vyhřáté trouby, ale nesmí být horká moc, jenom tak do 200 °C a po krátkém zapečení troubu zmírníme a pečeme ještě cca 40-45 minut při teplotě 170 – 175°C.
Upečené makové hřebeny přendáme na mřížku, aby k nim mohl vzduch i zespodu a necháme vychladnout. Konzumujeme zcela studené.
Maková nádivka
Při přípravě nádivky si nejdříve nameleme nebo namixujeme mák. Raději nekupujeme již připravený, může být zoxidovaný a hořký, celé dílo bychom si pokazili.
V hrnečku přivedeme k varu obilný nápoj a vsypeme do něj mletý mák a mícháme do zhoustnutí. Pak dosladíme medem nebo rýžovým sirupem dle chuti a dochutíme skořicí a hřebíčkem a v teplé nádivce rozmícháme švestková povidla. Nádivku přivoníme citrónovým aromatickým olejíčkem a je-li řídká zahustíme instantní rýžovou nebo kukuřičnou moukou. Jinak ani mouku na zahuštění přidávat nemusíme.
Nádivky budeme mít 400 – 420 g a protože hřebenů počítáme 16 ks, tak si odvážíme 25 g, abychom věděli, kolik tak asi dát nádivky na jeden kousek těsta. Pak se nestane, že by nám v závěru zůstala nebo naopak scházela. Je dobré nechat nádivku vychladnout, protože i chladem zhoustne a bude se nám lépe klást na těsto.
Přeji vám, aby se makové hřebeny povedly a též chutnaly !