Že lze upéci kváskové pečivo i z ječné mouky, to jsem již ověřila na receptu na koláče. Avšak litý koláč, u nás „táč“, jsem Vám ještě nepředstavila. Proto jsem ho nyní dopracovala k vydání. Chcete-li, pojďte si ho zkusit. Je jednoduchý, rychlý a bez vajíček. Ráno začnete a odpoledne máte upečeno.
Samozřejmě budeme potřebovat také kvásek. Jeho příprava byla uvedena již dříve zde v článku.
První krok přípravy těsta zahájíme např. ráno, kdy trochu v předstihu vyndáme kvásek z ledničky, aby se ohřál a probral k životu.
Kvásek si odvážíme do mísy a přidáme vlahý obilný nápoj, ve kterém jsme rozpustili med nebo obilný sirup k oslazení těsta a také špetku soli. Vše dobře promícháme a přidáme trošku oleje. Do této kváskové tekutiny přidáme postupně ječnou mouku a nejlépe šlehacími metlami nebo ruční metlou a posléze i stěrkou dobře těsto promísíme tak, aby ve hmotě nebyly krupičky ječné mouky. Stěrkou se nám bude těsto dobře roztírat o stěny.
Až je tato kvásková „kašička“ hladká, setřeme vše co nám ulpělo na stěnách mísy na střed. Mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo v bytě. (Já dávám blízko sporáku, vařím-li nebo také na horní skříňku linky nebo k oknu, kde se opírá sluníčko a je tepleji.)
Mísu necháme v klidu asi tak 4 hodiny, aby mohl kvásek pracovat. Pak nahlédneme. Těsto má podobnou konzistenci jako jsem již nafotila u receptu na Ječné kváskové koláčky. (Je to ten obrázek po odkrytí roušky, pátý v pořadí v textu postupu).
Po uplynulé době nám tedy v míse těsto viditelně nakyne. V druhém kroku přidáme ještě mouku dle receptu, pár kapek citrónového aromatického oleje nebo lze strouhnout i trochu kůry z omytého neošetřovaného citrónu (BIO) a pak těsto důkladně vařečkou nakypříme a provzdušníme.
Takto připravené těsto vyklopíme na olejem vymazaný plech a dobře ho mokrýma rukama rozetřeme do stejné vrstvy po plechu. Necháme ho asi tak 1-1,5 hodiny kynout a ještě na něj nic nedáváme. Mezitím si připravíme ovoce, mražené nebo v létě čerstvé a nakrájíme si je na kousky. Také připravíme z uvedených ingrediencí drobenku.
Po nakynutí nám těsto na plechu mírně na povrchu zaschne. Povrch poklademe ovocem a posypeme drobenkou a vložíme do předehřáté trouby péci. Začínáme s pečením na teplotě 200 °C a po krátkém zapečení cca 10 minut, troubu zmírníme a pečeme asi 20 minut při teplotě 180°C a pak již jen dopečeme při teplotě 160°C. Celková doba pečení by neměla přesáhnout 1 hodinu, abychom neměly táč odspodu tmavý.
Hotový táč necháme vychladnout a pak jej nakrájíme a můžeme podávat.
Přeji vám dobrou chuť!