Kváskový táč z ječné mouky

jeden klasický plech

Ingredience:

1. krok – ráno např. v 8 hod.

  • 250 g aktivovaného žitného kvásku
  • 350 ml tekutého vlažného rýžového „mléka“ (např. z DM drogerie od firmy Alnatura)
  • špetka mořské soli
  • 100 g medu, obilného sirupu
  • 20 g panenského slunečnicového oleje
  • 300 g ječné mouky celozrnné hladké

2. krok – cca po 4 hodinách

  • 180 g ječné mouky celozrnné hladké
  • 2 kapky citrónového arom. oleje „Just“ (nemusí být, lze i kůra z BIO citrónu)

Drobenka:

  • 120 g hladké rýžové mouky
  • 60 g mletého kokosu
  • 60 g medu nebo rýžového sirupu (popř. lze i javorový)
  • 30 g ghí (přepuštěného másla) nebo kokosového oleje
  • 2 kapky citrónového arom. oleje „Just“

Dále potřebujeme:

  • ovoce na koláč (táč), zde jsem vytáhla z mrazáku nakouskované ryngle
  • trochu panenského olivového oleje na vymazání plechu před pečením

Že lze upéci kváskové pečivo i z ječné mouky, to jsem již ověřila na receptu na koláče. Avšak litý koláč, u nás  „táč“,  jsem Vám ještě nepředstavila. Proto jsem ho nyní dopracovala k vydání. Chcete-li, pojďte si ho zkusit. Je jednoduchý, rychlý a bez vajíček. Ráno začnete a odpoledne máte upečeno.

Samozřejmě budeme potřebovat také kvásek. Jeho příprava byla uvedena již dříve zde v článku.

První krok přípravy těsta zahájíme např. ráno, kdy trochu v předstihu vyndáme kvásek z ledničky, aby se ohřál a probral k životu.

Kvásek si odvážíme do mísy a přidáme vlahý obilný nápoj, ve kterém jsme rozpustili med nebo obilný sirup k oslazení těsta a také špetku soli. Vše dobře promícháme a přidáme trošku oleje. Do této kváskové tekutiny přidáme postupně ječnou mouku a nejlépe šlehacími metlami nebo ruční metlou a posléze i stěrkou dobře těsto promísíme tak, aby ve hmotě nebyly krupičky ječné mouky. Stěrkou se nám bude těsto dobře roztírat o stěny.

Až je tato kvásková „kašička“ hladká, setřeme vše co nám ulpělo na stěnách mísy na střed. Mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo v bytě. (Já dávám blízko sporáku, vařím-li nebo také na horní skříňku linky nebo k oknu, kde se opírá sluníčko a je tepleji.)

Mísu necháme v klidu asi tak 4 hodiny, aby mohl kvásek pracovat. Pak nahlédneme. Těsto má podobnou konzistenci jako jsem již nafotila u receptu na Ječné kváskové koláčky. (Je to ten obrázek po odkrytí roušky, pátý v pořadí v textu postupu).

Po uplynulé době nám tedy v míse těsto viditelně nakyne. V druhém kroku přidáme ještě mouku dle receptu, pár kapek citrónového aromatického oleje nebo lze strouhnout i trochu kůry z  omytého neošetřovaného citrónu (BIO) a pak těsto důkladně vařečkou nakypříme a provzdušníme.

Takto připravené těsto vyklopíme na olejem vymazaný plech a dobře ho mokrýma rukama rozetřeme do stejné vrstvy po plechu. Necháme ho asi tak 1-1,5 hodiny kynout a ještě na něj nic nedáváme. Mezitím si připravíme ovoce, mražené nebo v létě čerstvé a nakrájíme si je na kousky. Také připravíme z uvedených ingrediencí drobenku.

Po nakynutí nám těsto na plechu mírně na povrchu zaschne. Povrch poklademe ovocem a posypeme drobenkou a vložíme do předehřáté trouby péci. Začínáme s pečením na teplotě 200 °C a po krátkém zapečení cca 10 minut, troubu zmírníme a pečeme asi 20 minut při teplotě 180°C  a pak již jen dopečeme při teplotě 160°C. Celková doba pečení by neměla přesáhnout 1 hodinu, abychom neměly táč odspodu tmavý.

Hotový táč necháme vychladnout a pak jej nakrájíme a můžeme podávat.

Přeji vám dobrou chuť! 

Poznámka: Pro zjednodušení používám kvásek žitný, ale zkušenější si mohou připravit i pšeničný nebo přímo ječný. Ječný kvásek jsem zatím nezkoušela připravovat, to jen tak odhaduji. Z ječné mouky nepeču tak často a kvásek lze zaměnit. Ale je zde prostor pro tvořivé kuchařky, které si ho třeba připraví :-)

Už beru jako samozřejmé, že mouky se snažím kupovat v bio kvalitě, když to neuvedu v receptu, je to tak míněno.

Obilný nápoj, který se přidává v prvním kroku ke kvásku, nesmí být horký, to by kvašení neprospělo. Je dobré sice rozpouštět med nebo obilný sirup v teplejším obilném „mléce“, ale pak je nutno dát připravenou tekutinu vychladnout se sklenicí, skleněnou odměrkou nebo hrnkem do kastrolu se studenou vodou.

Ječný táč mohou lidé, co mají intoleranci nejen laktózy, ale budou jej moci i alergici na mléčnou bílkovinu, protože kvalitní ghí, které je v drobence, bílkovinu neobsahuje. V případě použití kokosového oleje je to jisté úplně :-). Také pro lidi s oslabenou slinivkou je táč vhodný. S jeho konzumací jsem neměla žádné potíže, ale samozřejmě i zde je potřeba si hlídat množství.

22 600 zobrazení článku
O autorce
6 Komentářů
  1. Maya K. Odpovědět
    Skvělý recept, děkuji Alemari. Měla jsem pšeničný kvásek, v první dávce jsem dala ovesnou mouku, v druhé celozrnnou jemně mletou pšeničnou, pokladla jsem strouhanými jablky s rozinkami (ty jsem před tím nechala namočit v horké vodě) a skořicí, drobenku jsem dělala s kokosovým olejem a koláč byl naprosto výtečný. Už se těším, až vyzkouším ječnou mouku a žitný kvásek.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Mayo K., jste šikulka :-). Děkuji za komentář. Tak jste si to trochu předělala, ale to vůbec nevadí, hlavně že se dílo povedlo a chutnalo. Zdravím. Alemari
  2. Jitka Kubalošová Odpovědět
    Dobrý den paní Aleno, tento táč je luxusní záležitost, celá rodina ho miluje a když na to přijde, peču ho i 2x do týdne. Opět děkuji za bezva recept!!
    • Alemari Odpovědět
      Milá paní Jitko, i já Vám děkuji za skvělou odezvu. Taková zpráva mne vždy potěší, když druhým chutná :-) Zdravím. Alemari
  3. Alena Odpovědět
    Vynikající, vynikající, vynikající!!!! :-) Opravdu výborný, i když jsem dala o 100 ml mléka méně. Dávala jsem mléko sušené a přepočítala jsem se :-) I tak je táč výborný, jen méně vyskočil a je tužší. Ale i tak je vynikající. Napadlo mě také příště dát domácí mandlové mléko. Ghí je výborná věc, na Vašich stránkách jsem viděla o něm zmínku a udělala. Paní Alemari děkuji za skvělý recept. Vaše stránky jsou skvělé, takové domácí a od srdíčka :-)
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji Vám Alenko, za pochvalu webu. To nic, to se stává, i kdybyste táč udělala bez obilného mléka, byl by dobrý. Ale vodu to bude potřebovat vždy. Však příště se zadaří určitě ještě líp. Alemari

Zanechte odpověď

*