Kváskový chléb se srdíčky

  1 hranatý :-) bochník o hmotnosti cca 1 kg, upečený ve formě o rozměrech 20 x 20 cm

Ingredience:

1. krok  ráno cca v 9:30

2. krok  za 4-4,5 hodin (zhruba ve 14 hodin)

  • 100 g jemné celozrnné mouky žitné
  • 150-180 g jemné mouky celozrnné špaldové
  • 30 g slunečnicových semínek
  • 20 g lněného namixovaného semínka
  • 1 rovná polévková lžíce mořské soli
  • 1 rovná polévková lžíce mletého kmínu
  • ½ polévkové lžíce mletého koriandru
  • 60 g jemné celozrnné žitné nebo špaldové mouky na vál (i více)
  • tuk na potření (olivový olej nebo i jiný)

Po delším ověřování jsem se dopracovala k receptu na kváskový chléb, který zvládnete již v jednom dni, pouze budete potřebovat více kvásku. Abych ho odlišila od chlebů předešlých, otiskla jsem na něj srdíčka a tak dostal podle nich svůj název :-)

Začínáme tedy ráno tím, že si vyndáme již dříve udělaný kvásek z ledničky a necháme ho v kuchyni vytemperovat. To dělám většinou hned jak vstanu a kolem 9 hodiny je již kvásek při pokojové teplotě. Kdo je na mém webu poprvé a ještě neví, kde kvásek vzít, musí začít od začátku a přečíst si nejdříve článek Jak začít s pečením kváskového pečiva, kde je přesně uvedeno, jak se ke kvásku dostaneme.

V 1. kroku připravíme z uvedených množství kvásku, mouky a vody základ na těsto, které dobře v míse provzdušníme a promísíme a necháme ho přikryté utěrkou kynout.

V 2. kroku, kterým pokračujeme asi tak za 4 až 4,5 hodiny přidáme nejdříve sůl, koření a semínka jak vcelku, to ta slunečnicová, tak namixovaná lněná, která pak dodají pečivu vláčnost a způsobí, že déle vydrží měkké. Vše dobře promícháme a nyní teprve přidáme mouky, které zapracujeme do těsta. Tímto postupem docílíme stejnoměrného rozmíchání soli a koření, se současným přídavkem mouky by to šlo hůř.  Moukou pak zahustíme hned jak rozmícháme sůl a koření.

Chceme-li chléb jen čistě žitný, dáme pouze mouku žitnou ( cca 280 g), jinak ji namícháme ze dvou druhů tak jak jsem uvedla. Těsto dobře  rozmícháme, setřeme ze stěn stěrkou a poprášíme mouku. Na vál si také dáme mouku a těsto z mísy vyklopíme pomocí stěrky na vál, poprášený moukou. Místa na těstě, která jsou lepivá ,dodatečně také poprášíme moukou. Poté pomoučenýma rukama vytvoříme prohnětením bochník, do kterého při rychlém hnětení zapracujeme zbylou moukou na vále a pak těsto upravené v bochník vložíme do vymazané formy nebo na pečící papír na menší plech, kde získá oporu při kynutí. Já použila plech čtvercového tvaru o rozměrech 20 x 20 cm.

Při práci musíme mít doopravdy dobře pomoučené ruce a pracujeme rychle, protože těsto nám pod rukama kyne dál :-) a museli bychom přidávat další mouku. Což sice není na škodu, ale chléb by byl pak  méně pórovitý a  více hutný. I s více moukou však také nakyne, ale bude kynout déle.

Připravený chléb ve formě nebo na plechu potřeme na povrchu olejem nebo vodou, aby se při dalším kynutí a pak pečení moc nepotrhal. Potření olejem nebo tukem udělá při pečení na povrchu měkkou kůrku.

Chléb necháme nakynout až skoro vyplní formu do krajů a pak jej dáme do předehřáté trouby péci.  Kynutí bochníku před samotným pečením trvá minimálně 1 hodinu, spíš tak 1,5 hodiny. Více není potřeba, chléb by mohl překynout a těsto by pak v  troubě kleslo. Před kynutím chléb ozdobně nakrojíme srdíčky nebo i jinými tvary, to již bude záležet na vaší fantazii :-)

Plech s nakynutým chlebem vložíme do trouby předehřáté na cca 190-200 °C, ale po počátečním prohřátí těsta a zapečení, zhruba tak po 15 minutách, teplotu zmírníme a pak pečeme ještě 45-55 minut při 160-180°C. Propečení kontrolujeme vpichem jehlicí. Dokud se lepí těsto z vnitřku na jehlici, je potřeba ještě nechat při mírné teplotě chléb dopékat. Celková doba pečení by nemusela přesáhnout 75 minut. Zde je potřeba se řídit jak propečením tak typem trouby. Já mám troubu plynovou a v ní neudržím vždy konstantní teplotu a tak zde musíte vyzkoušet teplotu i čas dle svých domácích podmínek.

Po upečení chléb vyklopíme z formy nebo plechu a necháme na mřížce či pařáčku dobře vychladnout. Pak ho přikryjeme jen utěrkou a až bude zcela vychladlý, tak jej do utěrky zabalíme a v ní ho i přechováváme, dokud se nesní :-)

Poznámka: Z velice podobného těsta, jen s větším konečným přídavkem mouky lze upéci i velké kváskové chlebánky. Přesný recept  bude hnedle následovat :-)

Tohoto chleba je již pořádný bochník a mám ověřeno, že je vhodný i pro oslabenou slinivku. Bude určitě chutnat i zdravým strávníkům. To bych vám ze srdce přála. Alemari

Doplněno 12.10.2016: Tento chléb lze upéci i v pekárně. Šla jsem si to ověřit, protože sama pekárnu nevlastním. Připravené těsto po druhém kroku jsem vložila do pekárny a nechala péci dle programu. Těsto jsem si umíchala dopředu a přinesla v míse, ale kdo pekárnu má, může si je připravit přímo v pekárně.

Výsledek dopadl nad mé očekávání, viz následující foto. Je sice bez srdíček a také se mi zdál trošku světlejší, ale chuti mu to neubralo. Prostě je to jiné pečení, takové kompaktní, nejen zespodu, jako mám já v plynové troubě :-) Držím palce!

kvaskovy-chleb-z-pekarny

 

58 698 zobrazení článku
O autorce
56 Komentářů
  1. Ivana Odpovědět
    Milá paní Alenko, od rána si nadávám, že jsem zapomněla včera zadělat na chléb a teď tady čtu, že máte nový chléb, který se dá zvládnout v jednom dni. Super, už jdu na to, sice začnu později, ale nevadí, hlavně, že bude. Moc děkuji
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím milá paní Ivanko, jojo to ještě zvládnete :-). Já ho připravila, abychom to upekli na kurzu za jeden den, ale tam pečeme spíš chlebánky. Ty budou následovat. Nevím sice, zda recept na ně dnes stihnu vydat, mám za dvě hodinky kurz, ale mám ho již připraven, jen ještě nějakou fotku dodělat...Držím palce. Alemari
  2. zdenka Odpovědět
    Dobry den preji, rada bych chtela vyzkoušet Vase skvele recepty, ale nevim kde mam koupit "aktivovany zitny kvasek", proto mi prosim poradte. Dekuji Vam predem a preji hodne dalsich skvelych napadu a tipu na zdrave vareni a peceni.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji, milá zdenko. Kvásek v aktivované podobě se připravuje doma. Buďto zkvašením mouky a vody dle nějakého postupu z internetu nebo dle mého postupu ze sušeného kvásku z DM drogerie nebo ze zdravé výživy dle článku Jak začít s pečením kváskového pečiva. Tam se vše dočtete. Příprava není tak náročná a máte ho pak doma připraven na pečení v lednici. Zdravím. Alemari
  3. Katka Odpovědět
    Dobrý večer, Alemari, Vašimi recepty se ráda inspiruji a pokouším se i o domácí kváskové pečivo. Už jsem měla několik pokusů, ale žádný nebyl úplně uspokojivý. Kvásek se mi povedl perfektně na první pokus. Ale s chlebem samotným, to už bylo o něco horší. Kynutí skvělé, pečení už pak horší. Naposledy jsem pekla o víkendu podle Vašeho předposledního receptu kváskový chléb se srdíčky. Vykynul exceletně a s těstem se dobře pracovalo, ale při pečení se bohužel udělala tvrdá silná kůrka. Chléb se pak špatně krájel a byl celkově sušší. Mám to dávat za vinu troubě? Mám plynovou, kde se dá těžko uhlídat teplota a myslím, že se přehřívá. Nevíte, jak by se to dalo vylepšit? Předem moc děkuji! Katka
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji. Milá Katko, to bude chtít asi vícekrát vyzkoušet. Plynová trouba těžko drží teplotu a navíc peče více od spodu, když dáte rošt na střed. Já mám také plynovou a dala jsem na dno trouby jeden starší plech, abych docílila rovnoměrnějšího rozvrstvení teploty, jinak jde horký vzduch kolem stěn nahoru a je ho pak nahoře hodně a navíc se pečivo současné i pálí od spodu. Zkuste ten jeden plech dát dolů a na něj třeba pak i plechový hrnek s vodou, která pomůže vytvořit vlhké teplo. Bude to chtít asi více pokusů, na poprvé se vše povést též nemusí, to vychytáte, nebojte :-) Držím palce. Alemari.
  4. Marika Odpovědět
    Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaše recepty, o kváskový chléb se snažím už delší dobu, kvásek jsem vždy dělala tak nějak odhadem, že jsem přidala trochu mouky, trochu vody. Chléb se někdy povedl, někdy méně. Ted jsem vyzkoušela Váš postup a je to jednoznačně nejlepší chléb, jaký jsem kdy upekla. Takže ted jen krmím kvásek a peču, krmím a peču. Konečně mám chléb, který není hutný, je krásně nadýchaný i po několika dnech, uvnitř vlhký. I manžel si pochvaluje. Trochu mi jen schází klasický chlebový vzhled, tak se jdu s Vámi poradit, zda by bylo podle Vás možné přidat do těsta více mouky, aby mohlo kynout v ošatce a pak jej péct jako klasický bochník. Nevím, jak to udělat, aby z chlepa nebyla posléze chlebová placka. Děkuju. Marika
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Mariko a děkuji za Vaše slova. Já zatím nemám tu ošatku a tak jsem se o to nepokoušela. Na klasickém vzhledu mi až tak nezáleží, ale vyzkoušejte větší přídavek mouky, jako když byste pekla chlebánky, tam je mouky více a možná, že ještě i trochu víc, nechejte kynout pak na ošatce, ale asi bude muset kynout déle a pomaleji, ne ve velkém teple, pak překulte na nějaký plech a přímo s tím do vytopené trouby. Mělo by to jít...Však zkoušejte, možná to bude chtít více pokusů, učený z nebe nespadl :-) Držím palce. Alemari
  5. Ivana Odpovědět
    Milá paní Alenko, tak vám musím napsat, co se mi přihodilo. Žitný kváskový chléb peču pravidelně snad už dva roky, většinou ze 2 dávek, takže mám vždy 2 chleby. No a tak jak to má člověk naučené, tak jsem v sobotu zadělala na chléb, ale pouze jednu dávku na jeden chléb, ale když došlo k poslední fázi, kdy už se dodá zbytek mouky, sůl a koření, tak jsem omylem přidala tolik mouky, jako bych pekla chleby dva. Až když jsem to už měla téměř zamíchané, tak jsem si svůj omyl uvědomila. Co teď? Namočila jsem si ruce do mouky, přidala jsem ještě trochu kvásku, rukama jsem v míse těsto propracovala (tedy šlo to velmi špatně). Pak jsem těsto šoupla do formy a nechala kynout a čekala, co z toho vznikne. Světe div se, chléb krásně vykynul, dala jsem ho do trouby a pekla, jak jsem zvyklá. Po upečení byl tedy o dost těžší, a tak jsem čekala, až se rozkrojí, jaký bude. A víte co? Dnes mi syn řekl, že je ten chleba nějaký lepší, že mu více chutná. Takže nakonec ani takový omyl nevadil a chleba se povedl i tak. Uf, to jsem si oddechla :-)
    • Alemari Odpovědět
      Milá paní Ivanko, úplně vnímám, jak jste si oddechla :-) To znám...Takové přehmaty pak vedou k nové tvorbě :-) Tak Vám gratuluji...I tak lze..:-) Srdečně zdravím a děkuji za příspěvek. Může pomoci dalším, kterým se třebas stane něco podobného. Alemari
  6. Míša* Odpovědět
    Dobrý den, Vaše zajímavé stránky sleduji už dlouho, ale dnes Vám poprvé musím napsat. Upekla jsem srdíčkový chléb dle receptu výše a je to snad ten nejlepší chlebíček, jaký jsem kdy jedla. Rozhodně je nejlepší, jaký jsem kdy vytvořila. Pekla jsem jej ve spodní části římského hrnce a tak má dokonce krásný tvar bochníku. Mockrát Vám za tento podrobný recept děkuji. Kvásek jsem si založila sama z vody a žitné mouky bez startéru a nechala ho zrát 6 dní, těším se, že s jeho stářím bude chléb stále lepší ( jestli to vůbec ještě jde :-)) Pěkný den přeji a ještě jednou děkuji..
    • Alemari Odpovědět
      Míšo* milá, DĚKUJI Vám za tak krásnou odezvu. Jste šikovná a vnímám Váš krásný přístup k tvoření ve vaření. Přeji hodně úspěchů. Ano, kvásek jde připravit i bez toho sušeného základu z obchodu, který lze nazvat jakýmsi "startérem", tak jak píšete. Chce to maličko více času, ale cesta je to schůdná. Minulý týden jsem si tak připravila kvásek z mouky pšeničné a je super :-). Přeji krásný den. Alemari
  7. Petra Odpovědět
    Dobry den mila Alemari, Na Vase stranky jsem dostala typ a jsem za to moc rada. Delam si domaci chleb a ten Vas srdickovy mne naprosto ocaroval. Delam si kvasek bez "starteru" a presne podle receptu. Ale ackoli mi kvasek kvasi asi dobre podle scenare, s testem to nehne ani za 4 ani za 11 hodin. Chutove je vynikajici, ale neni v nem jedina vzduchova bublinka. Prosim o radu a predem dekuji za odpoved i tyto uzasne stranky, kde jsem objevila i recept na zapecenou repu.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Petro. Abych pravdu řekla, tak nevím. Nesetkala jsem se nyní s tím, že by mi chléb nenakynul a nebyl porézní. Jedině mě napadá, že snad byl kvásek moc vyčerpaný anebo ho bylo málo? Doopravdy netuším v čem je problém. Nechcete se přijít podívat na celodenní kurz, kde pečeme s kváskem? Snad bychom tam na to přišli. Moje rada je to nevzdávat a zkoušet a zkoušet...V něčem to bude. Musela bych být u toho, abych na to přišla, takto na dálku to nejde poradit. Je mi to líto. Alemari
  8. Anežka Odpovědět
    Dobrý den, vaše stránky jsem objevila teprve včera a moc za ně děkuji. Už dlouho jsem se chystala na kváskový chléb, ale teprve včera jsem ho zkusila podle Vás a má jen jednu chybu! Rodina už nechce žádný jiný! Krásně prokynul i když jsem použila domácí pekárnu, z poloviční dávky stačilo těsto od kroku 2 svěřit pekárně, dobře to uhnětla a na program těsto hezky nakynul, je to 70 min program tak jsem mu nechala ještě 20 minut a pak už jen zmáčkla program pečení a za 60 minut, byl prostě úžasný. Moc děkuji.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den milá Anežko. Děkuji za potěšující zprávu. To je dobře, že i tento recept funguje v pekárničkách. Vím, že to tu již lidé psali, já domácí pekárnu sama nemám a tak děkuji za Vaši zkušenost. Zdravím. Alemari
  9. Lída Odpovědět
    Dobrý den milá Alemari, dlouho jsem hledala recept na kváskový chléb, vždy byl tvrdý a špatně kynul. Asi před měsícem jsem upekla chléb podle Vašeho receptu a už jiný nepeču. Je skvělý. Chlebem jsem obdarovala celou rodinu a nyní už se ptají kdy zase budu péct. Díky za báječné recepty, teď se chystám vyzkoušet vánočku a buchty. Hezký den a díky za inspiraci.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Lído. Velice děkuji za milý komentář. Potěšilo mne to. Zdravím srdečně a přeji úspěšné vaření a pečení :-) Alemari
  10. Zuzana Odpovědět
    Milá Alemari, děkuji za Vaše úžasné stránky a inspiraci. Vrátila jsem se z nemocnice se zánětem slinivky a při odchodu jsem se nutriční sestry ptala na kváskové výrobky, které jsem doma před onemocněním dělala a řekla mi, že je nedoporučuje, protože v zažívání mohou dál kvasit. Co si o tom prosím myslíte? Děkuji předem za odpověď. Hezký den, Zuzana
    • Alemari Odpovědět
      Milá Zuzanko a nemyslela sestra kynutý chléb? Ten mi také nesedne, ale ze svých zkušeností vím, že mi pečivo kynuté kváskem potíže nedělá. Netuším co by mohlo v těle dál kvasit...Navíc.. kvašení chleba je pro tělo vhodnější než kynutí kvasnicemi. Nu, nevím, co tím myslela. Alemari
      • Zuzana Odpovědět
        Děkuji za odpověď. Pomalu zjišťuji, že zřejmě vůbec nevěděla na co se jí ptám. Jasně jsem se ptala na domácí chléb z kvásku. Bohužel, zřejmě znala jen potraviny uvedené na jídelníčku staženém z internetu a dál se problematikou nezabývá - je jen zaměstnancem, takže není divu :(. Mějte se moc hezky a hodně zdraví :).
        • Alemari Odpovědět
          Milá Zuzanko, jojo, i tak to může být. Já když dostala v nemocnici seznam toho co smím po zánětu slinivky a co ne, tak jsem se také pozastavovala nad taveným sýrem, uzenou šunkou, sladkým pečivem, marmeládou, piškoty a pod...No, určitě to bylo myšleno nejdříve dobře, ale možná by se měly ty instrukce aktualizovat, protože informace se prohlubují a mnohé i mění. To jest můj náhled. Děkuji ještě za přání. Zdravím Alemari.
  11. Inka Odpovědět
    Přeji dobrý večer Mám dotaz ohledně okolností pečení. Co je špatně, když při pečení je cítit octová vůně? Dnes mi chleba nechtěl nakynout a trvalo to hodně dlouho a moc ani nenakynul a to jsem mu nakonec pomohla v troubě. Tentokrát to v kuchyni zapáchá jako při zavařování okurek... Kvásek si udržuji a krmím už asi 2 měsíce, je třeba udělat zcela nový? Taky jsem přešla na jinou mouku - celozrnnou žitnou z Albertu v kvalitě BIO. Děkuji za odpověď. Inka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Inko, mám obavy, že se Vám ten kvásek vyčerpal. Když jej udržujete a on se úplně prokvasí, tak může takto zoctovatět, pak již tam není dostatek kvasinek pro kynutí pečiva. Udělala bych na Vašem místě nový. Budu Vám držet palce. Nic si z toho nedělejte, člověk se pořád učí. I já jsem již nějaký ten kvásek také vyhodila. Mějte hezký den. Alemari.
      • Inka Odpovědět
        Děkuji za odpověď milá Alemari. Chleba nakonec byl dobrý, jen trošku méně "povyskočil". Včera jsem opět pekla z původního kvásku a kynul moc pěkně, ale pak jsem na něj trošku zapomněla a málem utekl z formy. Opět při pečení byl cítit ocet ? Kvásek voněl pěkně, ale chleba byl asi trošku překynutý. Už se mi to stalo víckrát, ale vždy byl výsledek chutný.
        • Alemari Odpovědět
          Dobré ráno milá Inko, tak hlavně že chléb pak chutnal :-) To je to podstatné. Myslím si, že opakování je zde matkou moudrosti a na vše přijdete. Jste šikulka. Je hlavní, že se dílo daří. Držím palce do dalšího tvoření a pečení. Zdravím. Alemari
  12. Radka L Odpovědět
    Dobrý den. Váš chleba i chlebánky (já dělám housky) dělám pravidelně každý týden. Moc nám chutnají a můj zlepšovák je slunečnicová semínka nejprve nasucho opražit, semínka tak více vyniknou a jsou uvnitř více cítit. Manžel si také přeje přidávat opraženou slaninu, i když tato varianta už nepatří mezi ty zdravější, chuťově jsou opravdu výborné :-) Také jsem si zvykla přidávat naspod trouby pekáč s vodou, aby kůrka na povrchu nebyla tak tvrdá a pomáhá to. Děkuji Vám za moc dobré recepty.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Radko, děkuji Vám ze srdce za Vaše slova. Jsem ráda, že Vám mohou být moje recepty inspirací a že je dotváříte k obrazu svému. Nu, to musí být doopravdy pochoutka s tou slaninou :-) , hmmm :-) S tím pekáčkem s vodou je to dobrá volba, nevím jakou máte troubu, v elektrické je to vhodné určitě a možná i když máte troubu plynovou. U některých receptů o tom píšu a u některých ne. To je již dle Vaší volby. Já mám troubu plynovou a tam při spalování zemního plynu vzniká vlhkost, tedy přesně voda, vím to nejen z rovnice spalování, ale i když ji pustím jen tak naprázdno, tak se mi nejdříve orosí okénko...Takže tam nědky tu vodu dávám, když peču více chlebů a někdy ne, když peču jen táče, které se nevysušují. Určitě Vám však děkuji za Vaše poznatky a vychytávky. Může to pomoci dalším...Zdravím a přeji pěknou neděli. Alemari
  13. Aneta Odpovědět
    Dobry den pani Alemari, nejdriv bych Vam chtela rict, ze jsem diky Vam zacala pect domaci chleb, to diky Vasemu presnemu popisu a predchozim zkusenostem, kdy jsem se mohla presvedcit o tom, ze varit podle Vasich receptu je jedna basen a vysledek vzdy zarucen v perfektni podobe :) Chtela jsem se zeptat na rozmery formy, ve ktere pecete tento chleb a jak by to vychazelo s mnozstvim na formu jinou? Napriklad alobalove formy, ve kterych pecete mazance kvaskove?
    • Alemari Odpovědět
      Anetko milá, děkuji za potěšující slova. Co se týče té formy...Myslím si, že zde uvedené množství se vejde do dvou forem, jaké jsem použila na mazance...tak nějak podobně jsem pekla již chléb smíšený kváskový. i když je jeho technologie přípravy jiná, je vlastně téměř totožná. Počítám to přes množství mouky...kvásek nepočítám...ten se zde připravuje přes noc a je tak nějak v podobném množství jako u tohoto chleba....mělo by to vyjít tedy do dvou forem...Sice jsem to nezkoušela právě u tohoto chleba, ale odhaduji to tak. :-) Doufám, že správně :-) Alemari P.S. Ještě připisuji ty rozměry...Tento chléb je upečen v hranaté formě o rozměrech 20 x 20 cm, kterou tu používám i na jiné výtvory :-)....ale tady jsem to neuvedla...raději doplním do textu...AM
  14. JarkaTr Odpovědět
    Dobrý den, chci Vám poděkovat za skvělý recept. Povedl se mi jak chléb, tak včera chlebánky (ty jsou ale trošku tužší, dávám to na vině nečekanému spěchu, neměla jsem čas nechat je dost vykynout na plechu) a protože jsem alergická na pšeničnou mouku, tak si pochutnávám. Kupovaný žitný chleba se s tím Vaším nedá vůbec srovnat! Dovolím si ale jednu otázku - když budu z kvásku péct skoro denně, musím ho dávat do lednice? Zatím ho mám založený a na stole od soboty a vypadá pořád skvěle.
    • Alemari Odpovědět
      Přeji pěkný večer milá Jarko. To je fajn, že se Vám chleba povedl, díky za zpětnou vazbu. Pokud ten kvásek budete denně přikrmovat, takže bude stále jako v procesu kvašení, tak by to vadit nemuselo. V lednici jen zpomalíte ten proces a tak jej tam dávejte, když budete vědět, že ten den péci nebudete a také když bude kvásek již prokvašen. V lednici oddálíte jeho vyčerpání. Ale při denním pečení byste ho mohla nechat i v místnosti a jen odebírat a přikrmovat. Pouze si dovolím upozornit, že nyní v tom teplém počasí kvásek kvasí dost rychle a tak bych ho asi přece jenom raději dávala na noc do lednice. Jinak byste ho musela možná přikrmovat dvakrát, tedy pokud ho chcete více. Hned po odebrání na pečení a pak ještě večer. To si zvolte již sama dle toho, kolik kvásku budete potřebovat. Alemari
  15. Denisa Odpovědět
    Dobry den mila Alemari, v prvom rade Vam chcem velmi pekne podakovat za Vasu stranku a vsetky recepty. Uz dlhsie ako rok skusam Vase recepty, som velmi vdacna za inspiraciu. Chlebik na ktory reagujem peciem uz dlho, vyse roka. Nemala som s pecenim ziadny problem, ale od urciteho casu sa mi chlebik nedari. Kvasok si robim doma sama, krasne mi buble, ale ak uz dam cesto do formy na pecenie, nechce mi chlebik podkysnut. Myslite ze moze byt problem nizsia teplota okolo 21 stupnov? Chlebik mi vzdy do 2 hodin nakysol, teraz cakam aj 4 hodiny a nechce mi vo forme podkysnut. Budem Vam vdacna za akukolvek radu. Zelam vsetko dobre. Denisa
    • Alemari Odpovědět
      Milá Deniso, přeji pěkný večer. Děkuji za upřímná slova pochvaly. To mě moc těší, zda mohu být inspirací...Co se týče problému při kvašení, ano, ta teplota může mít vliv na proces kynutí. Bohužel asi více takto na dálku neporadím...Také je možná dobré sledovat, kdy pečete...On i měsíc může na to mít vliv, zda couvá nebo dorůstá...Víc mě nyní nenapadá...Srdečně zdravím. Alemari
      • Denisa Odpovědět
        Dakujem za odpoved mila Alemari, skusam dalej. Zelam krasne dni. Denisa
        • Alemari Odpovědět
          Děkuji milá Deniso. Též přeji krásné dny a držím palce. Alemari
  16. Jitka Odpovědět
    Dobrý den paní Alemari, jsem příznivcem Vašich stránek i receptů, které velmi chválím, hlavně kváskové pečení :) Můj dotaz je jak poznám, že je zkažený kvásek? Pekla jsem Váš kváskový chléb x krát - určitě rok 2 x týdně a vždy byl OK. Ale poslední dobou se ne a nedaří. Už jsem si udělala i nový kvásek a pořád nic. Když chleba zadělávám, vůbec mi nekyne jako dřív. Dřív jsem ho měla tak, že jsem mísu ani nemohla zakrýt utěrkou, protože byla utěrka za chvilku od těsta a ve formě jsem ho musela hodně hlídat, aby nepřekynul. Ale teď - v míse jsou jen bublinky, těsto vůbec nekyne, ani když ho předělám do formy a to mu dávám dvojnásobnou dobu kynutí. Po upečení to není ono, zdaleka to není jako dřív - je takový hutný, lepí se, vrch tvrdý. Nemůžu tomu přijít na kloub, proto mě ještě napadlo, že je zkažený kvásek, ale nevím jak to poznám. Nebo by to mohla být mouka? Dávám žitnou chlebovou, nebo celozrnnou žitnou nebo celozrnnou špaldovou či kombinaci. Děkuji za odpověď.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Jitko, dobrý den přeji. Děkuji Vám za slova chvály. Přemýšlím nad Vaším problémem a mnoho mne nenapadá...Zkažený kvásek byste určitě poznala. Už jsem to tu v komentářích popisovala...to se udělá nad kváskem v lednici taková hladina tmavé vody, kvásek už nevoní, ale je takový nakyslý až moc a někdy může naskočit nahoře i plíseň. Ta někdy naskočí třeba i na zaschlém povrchu, když je kvásek moc hutný a zasychá ...V těchto obou případech se musí raději vyhodit celý. Pokud se jen odděluje nahoře voda, značí to, že je kvásek už vyčerpán a když ho použijete, tak už nemusí kvasit dál v těstě, pak to nekyne...To mě tak napadlo, že by to tak mohlo být i u Vás...Kvásek, který je na hranici použitelnosti, nenakrmený a vyčerpaný, viditelné to ještě nemusí ani být, je ve stadiu, kdy by se začala ta hladina nad ním teprve tvořit...ale pak to může takto zlobit...Zkuste uplně nový...A i novou mouku...co já vím..Děvče zlaté, takto na dálku asi víc neporadím..Alemari
  17. Jitka Odpovědět
    Děkuji moc za odpověď, ano, už jsem si právě všimla v lednici, že je nad kváskem taková hladina vody, ale bylo to chvilku potom, co jsem udělala nový. Nekladla jsem tomu nijak zvlášť důležitost a používala dál. No teď se zdá, že kyne, ale určitě ne tolik jako dřív. Koupím asi do třetice nový a udělám ho. Pak Vám dám vědět. Buďte s pozdravem, ještě jednou díky!
    • Alemari Odpovědět
      Rádo se stalo :-) Držím palce, aby se do třetice povedl. Zdravím též. Alemari

      Ještě mne napadlo a tak připisuji...Nechejte ten nový kvásek pořádně prokvasit v místnosti a na teple, třeba na okně na sluníčku a i déle, aby byl úplně zpěněný a pak ho teprve použijte a zbytek zchlaďte v lednici...

  18. Jitka Odpovědět
    Děkuji moc za odpověď. Nový kvásek (Alnatura) mám zadělaný, začala jsem včera ráno. Zatím jednou přikrmený, dnes večer bude podruhé. Stojí v kuchyni, ale není na něm žádná změna, ani bublinka... zní to asi blbě, ale já nemám v domě okna na jih, na které bych mohla kvásek postavit, kuchyň je na sever, tam nejde slunce vůbec a zbytek je sice na jih, ale máme francouzské okna bez parapetu a nahoře jen střešní.. prekérní situace :)
    • Alemari Odpovědět
      Vůbec nezoufejte...to někdy trvá čtyři i pět dní v takových podmínkách...Vytrvejte a stále ale přikrmujte...Vždy...i když se nic neděje...lžičku vrchovatou mouky a zase trošku vody...a tak pořád dokola, jednou denně...A uvidíte, třeba se to pohne :-), i když není parapet...tak na nějakou stoličku a do slunečního svitu někde postavit, to by nešlo? Ale já mívám někdy kvásek na lince na horní skříňce, aby mi nepřekážel v okně na parapetu a také tam nesvítí..Držím palce. Alemari
  19. Markéta Odpovědět
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když odeberu takové množství kvásku, jak ho poté doplním? Najednou nebo postupně přikrmuji?
    • Alemari Odpovědět
      To je již na Vás, milá Markétko, zda chcete mít kvásku hned více nebo ho jen budete udržovat v minimálním množství...Klidně můžete přikrmit naráz více a pak postupně udržovat. Je potřeba ho hlídat, zda ještě kvasí, zda se nevyčerpal a nezačal plesnivět...To by byla pak škoda... Držím palce. Alemari
  20. Markéta Odpovědět
    Ještě mě zaujala Vaše zmínka o hladině vody nad kváskem. Já jí tam mám totiž také, ale udělala se hned krátce poté, co jsem kvásek vytvořila nový. Těsto mi kyne, ale v troubě pak spadne. Přesto je chleba chuťově dobrý. Mám tedy kvásek vyhodit? Nevoní nakysle, spíše jako kvasnice. Děkuji, Markéta.
    • Alemari Odpovědět
      Když se tvoří voda, tak ji slijte a dolejte čistou a přidejte mouku a nechejte prokvasit a pak kvásek uložit do chladna...Je možné, že jste v něm měla málo kvasinek, proto je třeba vždy přikrmit moukou a troškou čerstvé vody. Voda by se nahoře neměla hned tvořit, spíš když odpočívá v lednici, tak to může nastat. V teple by měl bublat :-) a kvasit :-)
  21. Zuzka Odpovědět
    Dobry den, Alemari, chtela bych podekovat za fantasticky recept. Vcera jsem pekla tento chleba poprve, vysel fantasticky a pry uz doma nebudeme delat zadny jiny!
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji Vám milá Zuzko! Za krásný komentář. Moc mne to těší...Přeji zdárné pečení i nadále! Zdravím. Alemari
  22. Eva J. Odpovědět
    Dobrý den, také se podělím o své nadšení z kváskového pečení :-) O víkendu jsem se poprvé prala s kváskem, zkoušela jsem Vaše velké chlebánky (100% žitné mouky), ale naskočily mi až trochu v troubě, druhý den to samé, i když chuťově byly vynikající. Pak jsem znovu pročítala informace, co tu píšete a došlo mi, kde asi byl "zakopaný pes". Chudák kvásek byl málo aktivovaný a já ho ještě přizabila velkou porcí mouky do těsta... Včera jsem si řekla, že zkusím tento Váš chlebík s přídavkem celozrnné pšeničné mouky. Kvásek tentokrát vyběhl úžasně, byť po menším experimentování a o dost později, než bylo v plánu, ale nakonec jsem k večeru zadělala těsto. Krásně kynulo, ale díky časové prodlevě a formě na biskupský chlebíček se troubil až do půl druhé ráno, nicméně naskočil nádherně a já celou dobu seděla u trouby jak u celovečerního filmu. :-) Propekl se nádherně dozlatova a už se nemůžu dočkat, až tu křupavou dobrotu s rodinou zakrojíme, určitě bude luxusní :-) Díky moc za parádní recepty a zdravím :-)
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím též milá Evi a děkuji za hezký příspěvek a Vaše ohodnocení receptů. Potěšilo mne to. Přeji aby vám doma chlebík chutnal. Hezký večer. Alemari
  23. jenda Odpovědět
    Děkuji za super recept, dělali jsme ho jen z žitné mouky, v dortové formě.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Rádo se stalo...Jenom prosím, nemohu vydávat odkazy na Vaše fotografie. Děkuji za pochopení a přeji hezké předvánoční dny. Alemari
  24. Lucka Odpovědět
    Milá Alemari, pustila jsem se do pečení kváskového chleba se srdíčky dle vašeho receptu, je výborný a vždy povedený. Nicméně jsem inspirovala kamarádku, která vše dělala také dle vašeho receptu, po upečení má chléb mazlavý. Dávala ho ještě dopéct, pekla tedy o 30 minut déle oproti receptu, ale chléb je stále mazlavý. Dobře jí i vykynul. Já ho mazlavý nikdy nemám, mouku použila od stejné značky jako já. Můžete poradit co mazlavost mohlo způsobit? Děkuji Lucka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Lucko, zdravím...Tak to je trošku oříšek. Jde o to, zda má stejnou troubu jako Vy. V plynové mi to také dříve dělalo a tak jsem přestala dávat do trouby hrnek s vodou. Plynová trouba při spalování plynu vytváří vlhkost. Potvrzením je to, že vždy troubu po zapálení, když ji hned zavřu, tak mám okénko celé orosené...Nemá kamarádka plynovou troubu? A co vodu? Dává při pečení? To je potřeba vychytat. Také tu teplotu se člověk musí naučit u své trouby zajistit. Já mám v troubě teploměr, protože plynový sporák nemá regulaci jen hodně nebo málo nebo něco mezi tím a nikdy jsem nevěděla, kolik přesně je teplota. Teď to jde jakž takž zregulovat. A když se nad tím zamýšlím dál, tak je možné, že bylo prudké zapečení a pak přes kůrku nemůže vzduch a vlhkost unikat a srazí se uvnitř a vlastně se to těsto jen uvaří...Není to nejedlé. Když se mi to takto stalo, tak jsem to nakrájela a opekla na pánvi na topinky :-). Děvče milé, víc neporadím...Musela bych vidět přesně všechny podmínky...Držím palce, abyste na to společně přišly. Alemari
      • Lucka Odpovědět
        Milá Alemari, děkuji za rychlou reakci a Vaše rady. S kamarádkou tyto možnosti probereme. Mějte příjemné dny. :) Lucka
        • Alemari Odpovědět
          Rádo se stalo, milá Lucko. Kéž přijdete na řešení. Mějte se fajn. Alemari

Zanechte odpověď

*