Chvála červené řepě

Období nastupujícího podzimu a teplotních výkyvů často prověří naši imunitu. Při prvních příznacích nachlazení saháme většinou po citrónech a přitom by mnohdy stačilo zaměřit svůj zrak na tuto krásou sice neoplývající zeleninu, ale o to víc vhodnou v našich zeměpisných šířkách k posílení celého organizmu.

Červená řepa

je vysoce zásaditá a jako taková je schopna potlačovat nejen viry a bakterie, ale účinně nám pomáhá bojovat s často rozšířenými mykózami. Je-li správně pěstována, obsahuje dostatek selenu a dalších minerálů, a tak se stává přímo zásobárnou přírodních látek prospěšných našemu tělu a též i bránících vzniku rakoviny.

Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku. Je kvalitním zdrojem kyseliny listové, vitamínu C a zejména draslíku, který upravuje srdeční činnost, udržuje normální krevní tlak a napomáhá správné činnosti nervové soustavy. Poskytuje tělu křemík, který posiluje kosti, cévy i kůži.
Již jsem v některých poznámkách uvedených u receptů zmiňovala, že kromě červeného barviva, které je důležitým antioxidantem, červená řepa obsahuje i vzácné stopové prvky rubidium a cezium.

Význam červené řepy

Shrnutím jejích účinků dostáváme v podobě této zeleniny do rukou účinného a přitom levného pomocníka proti celkovému poklesu imunity a pro posílení těla v mnoha směrech.

Červená řepa

  • podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu
  • podporuje činnost žaludku a žlučníku
  • odstraňuje z těla jedovaté látky
  • vytváří vazivové tkáně
  • zesiluje stěny cév
  • zlepšuje využití bílkovin
  • zajišťuje duševní pohodu
  • zpevňuje pokožku
  • napomáhá při alergiích
  • aktivuje tvorbu červených krvinek
  • má kladný vliv na revma
  • je cenným pomocníkem v boji proti mykózám

Myslím si, že červená řepa je v našich krajích nedoceněna. Mnoho lidí ji na trhu míjí bez povšimnutí a je to škoda, protože její častá konzumace v jakékoliv podobě je v mnoha směrech prospěšnější než velké dávky vitamínových či jiných potravinových doplňků.

Způsoby přípravy

Kořen červené řepy je nasládlý obsahem přírodních cukrů a v syrovém stavu je vhodný pro přípravu zásadité šťávy, kterou můžeme pro zlepšení chuti míchat s mrkvovou šťávou. Čerstvě připravená šťáva je dosti koncentrovaná, a proto doporučuji její sílu zmírnit naředěním kvalitní vodou tak, aby detoxikační účinek nebyl příliš razantní. Tato šťáva je velice vhodná pro rekonvalescenty a dle soudu mnohých léčitelů nemá v posilujících účincích konkurenci.

Syrový kořen lze též připravit jako chutný salát smícháním s další vhodnou zeleninou, viz salát Červená řepa s mrkví a křenem, ale více lidí dá asi přednost červené řepě vařené.

Z hlediska nutričních hodnot je dobře uvařená bulva červené řepy stejně dobrým zdrojem živin jako řepa syrová. Salát připravený z vařené červené řepy bychom měli do jídelníčku zařazovat co nejčastěji. Ať již jako Červená řepa v umeoctu nebo smícháním se smetanou.

Červenou řepu lze přidávat i do polévek a nemusí to být jen klasický ruský boršč. Můžeme přidat jednu bulvu do směsi zeleniny a uvařit si Zeleninovou polévku s devatero kořením. V této polévce se červená řepa téměř ztratí a jen doplní obsah kvalitních minerálů.

Nejen oku, ale i chuti polahodí Polévka s červenou řepou, kde je červená řepa nepřehlédnutelná. Zde polévka získá po řepě nejen charakteristickou barvu, ale i chuť. Foto viz recept anebo poslední obrázek v článku.

Z uvařené a oloupané červené řepy lze připravit i chutnou pomazánku, kterou ocení  spíš přímo milovníci červené řepy, mezi které se osobně počítám i já.  Její jemně nasládlá příchuť je pro pomazánku určitě zcela netradiční, ale zato Pomazánka z červené řepy s křenem bude vhodná v každém ročním období.

Vaření řepy vcelku

Pokud nevaříme červenou řepu v polévce, ale chceme až z uvařené připravit nějaký chutný pokrm či salát, je vhodné při jejím vaření dodržovat pár zásad, které napomohou zachování kvalitních živin v bulvě.

Především doporučuji si předem odměřit množství vody v hrnci na bulvy tak, aby byly následně při vaření celé ponořené. Osolenou vodu nejdříve přivedu k varu a pak do ní vkládám dobře umyté neoloupané bulvy vcelku, každou s kořenem, který neodřezávám.

Vodu po přivedení k varu obohatím o koření jako je bobkový list, celý kmín, fenykl a anýz, a pak řepu vařím pomalým varem dle její velikosti minimálně hodinu až hodinu a půl.

Teprve po této době zkouším na jedné bulvě vpichem, zda je již provařena. Zbytečně ale nevpichujeme víc, každý vpich je otvor, a způsobuje prýštění cenné šťávy do vařící vody.
Iontovou rovnováhu varného roztoku nám pomáhá z velké části udržet právě osolení, a tak ke ztrátám minerálů při kontrole vpichem dochází minimálně.

Při vaření musíme občas dolévat vyvařenou vodu, ale vždy raději vařící, abychom var nepřerušili. Po uvaření vodu scedíme a bulvy necháme vychladnout a dále postupujeme dle toho, jaké máme s vařenou řepou další úmysly. Uvařené bulvy oloupeme a nastrouháme na kaši nebo krájíme do podoby kostek do salátu.

Červenou řepu v celých bulvách lze také upéci na plechu a pak po prochladnutí oloupat a postupovat potom stejně jako u řepy uvařené.

Možná není tolik známo, že kromě bulvy jsou z červené řepy jedlé i listy. Obsahují beta-karoten, vápník a železo. Upravují se stejně jako špenát a dříve se vlastně konzumovaly prvořadě. Kořen se užíval více k léčebným účelům.

Sušená červená řepa

Ještě stojí za zmínku i červená řepa v podobě prášku. Usušená a pomletá na jemno pomáhá s obarvením pokrmů, viz např. Sojové maso na zelenině s bulgurem.
Kdo tuto zeleninu nemá mnoho v oblibě, a chce přitom využít jejich ozdravných účinků, může ji v práškové podobě užívat jako potravinový doplněk. I sušená je velmi účinná a podporuje regeneraci tělesných a mozkových buněk.

Doprovodné účinky

Též považuji za nutné upozornit, že konzumací červené řepy dochází často k obarvení stolice a moči do červena. Kdo toto neví, může se zaleknout, ale je to jen vylučování nevstřebaného barviva a nemusíme být nijak znepokojeni tímto stavem. Trvá pouze po dobu konzumace a vyloučení z těla a není známkou nemoci. Spíš dobré funkčnosti ledvin a trávení.

Při samotné dietě s červenou řepou se mohou vyvolat reakce jako jsou migrény, pálení či příznaky rýmy apod. Je to jen projev očisty organizmu. Samotnou dietou zde míním, že se „vrhnete“ :-) jen na šťávy z řepy, vařenou řepu v podobě kaší či studenou jako saláty, a k tomu třeba jen přílohu vařenou rýži a nejíte nic jiného…
To je sice velice dobrá detoxikace, ale může při zanešeném organizmu vyvolat očistné stavy, které jsou pak doprovázeny zmíněnými reakcemi našeho těla.

Proto by nemocní lidé měli začínat s jejím příjmem opatrně a dávky pokrmů z ní připravených zvyšovat postupně. Je lepší ji do jídelníčku zařadit jako jedno jídlo nebo přílohu v podobě salátu, to zůstanou projevy očisty bez bolestného doprovodu.

Červená řepa jako ochrana

Tuto jednoduchou a nenáročnou zeleninu doporučuji všem, co si chtějí vylepšit své zdraví a nemocným a oslabeným lidem obzvlášť. Její široké spektrum účinků a přitom celoroční dostupnost ji přímo předurčují k tomu, aby zaujala významné místo v jídelníčku lidí všech věkových kategorií, především vzhledem ke
svým preventivním ochranným účinkům.

513 989 zobrazení článku
O autorce
107 Komentářů
  1. ipaletova Odpovědět
    Dobrý den, paní Alenko. Musím říct, že jsem již odmala červenou řepu nesnášela, stejně tak můj muž a ani děti ji nemají rádi. Nicméně jsem se nedávno dostala k jedné očistné detoxikační kůře, a tam byl i salát z červené řepy. Tak jsem si nejdříve říkala, že se raději do žádné očisty organizmu pouštět nebudu, neboť řepu nesnáším, ale nakonec jsem se rozhodla to vyzkoušet. Recept je asi takový: uvařená řepa se nastrouhá nahrubo případně nakrájí na kostky, přidá se mrkev s hráškem, buď uvařená nad parou a vychlazená nebo uvařená v zeleninovém vývaru a rovněž vychlazená. Na závěr se může přistrouhat tvrdý sýr, případně kdo je alergický na kravské výrobky, tak například kozí či jiný sýr. Nakonec se jemně osolí, může se přidat i jakékoliv koření, nechá se vychladit a můžeme podávat. Já jsem si tento recept tak oblíbila, že v současné době si ho dělávám téměř každý den a mám na něj vyloženě chuť. A to nemluvím o ceně řepy, když jsem asi za 7 kousků menší řepy zaplatila cca 9 korun. Takže řepě dávám velkou jedničku. Rodinku jsem sice zatím nepřesvědčila, ale snad časem. Přeji vám krásný den. Ivana
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji paní Ivanko, děkuji za příspěvek. Trošku mi tam vadí ten kravský sýr, ale to byl jen můj pocit, když jsem to četla, však s kozím sýrem to může být pochoutka. Právě jsem povečeřela také červenou řepu, ale v křenové omáčce, je zde v receptech k nalezení, té se zase nemohu nabažit já :-). Tentokrát jsem si „přihodila“ jen žitný kváskový chléb a trošku ochutnala večeře, co jsem dělala druhým, což byly robi nudličky na curry s pórkem. Byl to okamžitý nápad, recept zde nenajdete, ale chutnalo to dobře. Prostě, červená řepa a kysané zelí u mě nyní „vede“ :-). Tělo zřejmě ví proč, vitamínů a minerálů máme po zimě asi každý málo... Zdravím. Alemari
  2. Michaela Odpovědět
    Dobrý den, Alemari, červenou řepu mám v oblibě už od dětství, ale jedla jsem ji vždy jen v klasické podobě, zavařenou ve sladkokyselém nálevu. Několik Vašich receptů mě zaujalo, takže jsem zakoupila čerstvou řepu a chystám se některý z nich vyzkoušet. Ráda bych se zeptala, zda mohu uvařit celou řepu v tlakovém hrnci? Mám s ním velmi dobré zkušenosti především při vaření luštěnin, kdy se doba vaření podstatně zkrátí. U jednoho z receptů jsem si také všimla poznámky, že letošní řepu lze použít čerstvou. Znamená to tedy, že teď v tomhle období, kdy ještě není nová sklizeň, je řepu vždy lepší raději uvařit? I do salátu? Předem moc děkuji za odpověď. Michaela
    • Alemari Odpovědět
      Dobré ráno Michaelo, tak to jste „ranní ptáče“ , když se tak dívám, kdy jste to psala :-) Co se týče vaření v tlakovém hrnci, nevnímám, že by tam mohl být problém, ba naopak, mohlo by to velmi zkrátit dobu vaření. Opět bych ji vařila celou, jen omytou a neoloupanou, s trochou soli a nějakého koření. S tou čerstvou řepou jsem to asi mínila takto. Letošní mladá řepa ještě není, vše co je k dostání je jenom loňská uskladněná, ale pokud není zvadlá, jde ji použít také „za syrova“. Mám zkušenost, že starší řepa, která je již taková i naměklá, se špatně za syrova loupe, špatně se strouhá na salát a proto tuto loňskou raději vždy vařím. Výjimečně ji čerstvou okrájím, když ji potřebuji do nějakého postního dne na šťávu, ale na salát, kde se používá řepa syrová, tak tam si raději počkám na novou sklizeň. Je nutno brát v úvahu i dobu, kdy ji používáme. Na podzim a po celou zimu bych použila na saláty i čerstvou řepu z poslední sklizně, a na jaře již kvalita uskladněné řepy silně klesá, tak tam bych již počkala na novou. Je to doopravdy dle té kvality. Přeji Vám, ať Vám řepa chutná, cokoliv si z ní připravíte, a také si ji zamilujete pro její rozmanitost použití. Osobně velmi miluji (a to se, jak vidím zpětně, již opakuji :-) ) Omáčku z červené řepy s křenem, najdete po zadání do vyhledávače zde na webu. S tempehem je to úžasná kombinace. Přeji krásnou neděli. Alemari
  3. Barbora Odpovědět
    Dobrý den, Alemari, nejprve bych Vám chtěla poděkovat za Vaše skvělé stránky, které jsou pro mě velkou inspirací. Babička už nás od mala učí jíst zdravě a u mě se to setkalo s kladnou odezvou, takže Vaše recepty ráda využívám ;-) Chtěla jsem se zeptat, jaký máte názor na používání keramických nožů v souvislosti se ztrátou vitamínů u zeleniny při použití kovových nožů a zřejmě i struhadel apod. Jak může být, pokud opravdu je a nejedná se pouze o marketingový krok, ta zráta veliká? Děkuji S pozdravem a přáním hezkého večera Bára
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer, milá Báro. Děkuji Vám za Vaše milá slova v úvodu. Co se týče vitamínů a nožů :-) Myslím si, že k nějaké ztrátě vitamínů na řezu při styku s kovovým nožem dochází, již jsem se na toto téma vyjadřovala v komentáři viz Rýžový koláč s goji. Jak je ztráta veliká, to nedokážu odhadnout. To by chtělo nějaký rozbor, a na to nejsem zažízena. Takže se k tomu víc, bohužel, nemohu vyjádřit. Alemari
      • jindřich Odpovědět
        Na to bych také znal odpověď.
  4. Michaela Odpovědět
    Milá Alemari, děkuji za Vaši rychlou odpověď, díky které jsem stihla řepu uvařit ještě dnes :-) Je pravda, že jsem ranní ptáče a o víkendu je tento čas jediný možný, kdy se dostanu k počítači :o) jakmile se vzbudí moje dcera, už nemám šanci. Ale abych se vrátila k řepě, v tlakovém hrnci se uvařila snadno, koření navíc krásně provonilo kuchyni. Musím říct, že jsem byla příjemně překvapená přirozenou sladkou chutí a musela jsem se hodně držet, abych řepu nesnědla jen tak samotnou. Vždycky jsem si myslela, že sladká chuť je dána nálevem, do kterého se zavařuje. Jako první jsem si vybrala recept na salát s mrkví a křenem a musím říct, že je naprosto fantastický (a to se ještě nestačil vychladit). Původně se mi moc nezdála ta kombinace s jogurtem, tak jsem nejdříve jen na lžičku ochutnala. A opět jsem byla mile překvapena. Je pravda, že jsem měla zrovna doma řecký jogurt, který má trochu vyšší obsah tuku, ale myslím, že to na škodu určitě nebude, spíš naopak :-) Na uvedenou porci jsem ho dala jen polovinu a výsledek je opravdu skvělý. Dám mu pár minut v lednici, protože se obávám, že delší dobu nevydrží :-) Druhou část řepy chci vyzkoušet na křenové omáčce, jen bych se zeptala, zda máte vyzkoušenou i jinou přílohu. Brambory nejsou zrovna mým favoritem, ale zatím si nedovedu představit, co by k omáčce bylo vhodné. Ale zkusím jako obvykle dát na svou intuici a chuť, obvykle mě napadne vhodná příloha až když jídlo vařím. V každém případě děkuji za skvělé recepty a jsem ráda, že mohu zařadit další "českou" zeleninu do jídelníčku. Michaela PS - těším se na setkání na sobotním kurzu.
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji milá Michaelo za Vaši obšírnou zprávu. Nějak jsem tušila proč asi jindy nemáte čas. Ještě si to také pamatuji :-), i když mám děti dospělé... Jste moc šikovná, jak si umíte poradit. Milá Michaelo, také se těším na naše setkání na kurzu. Vážím si toho velice, že pojedete až z takové dálky. Jinak... místo brambor mi tam jde i bulgur, ale já tu řepu v omáčce mám ráda i s rýží basmati anebo bez obilniny jen s marinovaným tempehem. Ta řepná kaše je dobrá i samotná :-) ! Ale možná jste si již vybrala. Srdečně zdravím. Alemari
  5. wanda Odpovědět
    Prosím, poradí mi někdo, jak usušit červenou řepu k chutnému použití? Děkuji
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji, milá Wando. Protože současná koncepce webu znemožňuje diskuse ve fóru, tak se Vám pokusím odpovědět sama. Nevím sice z jakého důvodu máto touhu červenou řepu sušit, ale kdybych ji sušila, asi bych ji uvařila a pak oloupala a na tenko nakrájela, možná lehce posolila nebo i jinak dochutila a pak pomalu sušila v troubě tak, aby vznikly něco jako lupínky. Nevím, zda to takto jde, jen mne to napadlo :-) Zdravím. Alemari.
  6. Eva Odpovědět
    Dobrý večer, zapomněla jsem řepu při vaření v tlakovém hrnci osolit. Jak moc to vadí? Děkuji za odpověď
  7. Alemari Odpovědět
    Dobrý den přeji, milá Evi, myslím si, že se nic nestalo...V tlakovém hrnci nezkoušíte, zda je uvařena, nepícháte do ní, ani nemůžete že :-) a tak žádná šťáva z ní do vody neprýští a pokud jste ji vařila vcelku, neoloupanou, k vyluhování minerálů nedošlo.
  8. Josef Odpovědět
    Dobrý den, Alemari, prosím Vás o odpověď na názor, že syrová řepa je lepší než vařená. Dále žádám o posouzení stavu, kdy pravidelně 3krát týdně konzumuji vařenou strouhanou řepu s bramborem, jogurtem a citronem. Josef Trnka Praha
    • Alemari Odpovědět

      Dobrý večer přeji. Co se týče Vaší prosby na můj názor, nemohu Vám sdělit jednoznačnou odpověď. Jak syrová, tak vařená červená řepa je prospěšná, ale každá trochu jiným způsobem a každá také pomůže člověku jinak. Je to člověk od člověka jiné a určit, co je pro koho lepší, nelze jednoznačně a ani na dálku. Syrová řepa má více vitamínů, ale je zase velice silná na detoxikaci a někdo potřebuje očistu postupnou, tam je lepší zase řepa vařená. Při časté konzumaci syrové řepy jsou naše orgány jako játra a ledviny mnoho namáhány, aby se vypořádaly s přemírou uvolněných toxinů, proto je mnohdy lepší řepa vařená, zde je detoxikace postupná a pro tělo šetrnější.

      Žádosti o posouzení stavu, kdy konzumujete, co píšete, vyhovět nemohu. To lze jedině při osobním poradenství, které však nedělám ani přes komentáře, ani přes mail. Prosím, přihlašte se ke mně do Poradny a můžeme probrat detailně, co tímto pokrmem sledujete a co řešíte ve svém stravování a k jakým cílům toužíte dojít. Děkuji za pochopení. Alemari

  9. Josef Odpovědět
    Děkuji za odpověď Josef Trnka Praha
  10. Laděna Odpovědět
    Červená řepa je lahoda, jen mám dotaz zda když mám nemocné ledviny je pro mně vhodná? Protože salát jedné bulvy, hod.povařené červené řepy, posléze nstrouhané a nastrouhané 1 jablko, dvě sladkokdyselé okurky nadrobno, konzerva červených fazolí bez nálevu s půl kelímkem kdyselé smetany, solí a pepřem. To je taková lahoda, téměř bez kalorii, tak bez toho se neobejdu. Zdraví a dobrou chuť přeje Laděna
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji milá Laděno. Víc než červené řepy bych se při nemocných ledvinách obávala sladkokyselých nakládaných okurek a sterilovaných fazolí a i toho pepře, který také zatěžuje. Zmíněné suroviny jsem již před 12 lety vyřadila z jídelníčku, protože jejich konzumací se tělo zatěžuje zbytečnou chemií z konzervačních činidel a dochází současně i k překyselení. Léčivé a detoxikační účinky červené řepy jsou těmito dalšími potravinami ve Vašem salátu značně eliminovány. Syrová jablka dle mých znalostí není vhodné kombinovat s jinou potravinou, ani jako ovoce se zeleninou, ani vůbec, ale vše je jen na Vás. Tolik prosím jen můj názor. Zdravím. Alemari.
  11. Radka Odpovědět
    Dobrý den paní Alemari, můj dotaz nepatří k tomuto receptíku. Chci Vás upozornit, že na webu nefunguje vyhledávání dle zadaného výrazu a dále jednotlivé rubriky, což mne podstatně odrazuje od hledání Vašich výborných receptů, které ráda připravuji. Prostě se nic nezobrazí a hledat je možné jen dle stránek. Je to tak od počátku tohoto nového webu, tak nevím, zda Vás na to někdo upozornil, zda o tom víte. Bylo by skvělé, kdyby to fungovalo. Děkuji! Radka
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji paní Radko. Tak to slyším letos poprvé...nechala jsem funkčnost prověřit na počítačích, kde se nikdy stránky varimezdrave nehledaly a vše tam funguje, včetně toho vyhledávání. Takže stránky na netu jedou. Nejsem v tomto odborník, ale stálo by možná zato, vymazat "keše"...a ještě mám dotaz, před Novým rokem Vám tyto funkce jely? Stránky jsme aktualizovali v září a převáděli je na jiný program, problém by musel nastat již tehdy, tehdy se v jednom případě vyskytl. Jinak se nikdo neozval. Je mi to moc líto, ale více s tím nenadělám. Zkuste si to prosím také na jiných počítačích...Děkuji za zprávu. Klidně i na můj mail. Zdravím. Alemari Ještě mne napadá, zkuste i jiný vyhledávač...Chrome, Firefox, atd...
  12. HKOH Odpovědět
    Dobrý den, včera na novoluní jsem držela půst a pila pouze šťávu z červené řepy - po dvou hodinách 250 ml celkem 1,5 l. Za měsíc na úplněk si to zopakuji, cítila jsem se skvěle a nepociťovala pocit hladu. Doporučuji.

    edit. A.

    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den. Není špatné se postit na novoluní nebo i na úplněk. Štávu bych doporučila i tak ředěnou vodou, detoxikační účinek je silný a může to v tom velkém množství zatížit játra a ledviny. Všeho s mírou, ale pokud jste se cítila dobře, je to na Vás.
  13. Petra Odpovědět
    Dobrý den, taky jsme se s přítelem rozhodli zařadit červenou řepu do běžného jídelníčku, protože od rodičů ji známe stejně jako mnozí, pouze v zavařené formě ve sladkokyselém nálevu. Dnes jsem dělala salát ze strouhané čerstvé červené řepy s nastrouhaným jablkem, troškou cukru, citronové šťávy a balsamica a mohu jen doporučit! Vychlazený salát je nesmírně osvěžující!
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji milá Petro. Tak to je určitě krok vpřed, zařadit syrovou červenou řepu do jídelníčku a také věřím, že salát mohl být osvěžující, i když nyní v zimě bych se syrovou stravou byla opatrnější. Také bych si dovolila malou a dle mého náhledu i zásadní připomínku ke skladbě toho salátu. Je zbytečné červenou řepu doslazovat a už vůbec ne cukrem, který zbytečně likviduje její zásadité vlastnosti. Také bych ji už nekombinovala s ovocem a s jablky vůbec ne. Jablka jsou samostatná potravina a syrová se nemají kombinovat s ničím, zhoršují strávení, i když to mladý organizmus možná ještě nepocítí. Asi bych ji kombinovala spíš s mrkví nebo celerem, který je také nasládlý. Ale je to na Vás. Zvažovala jsem, zda nemám Váš návod na salát smazat, protože recepty čtenářů nevydávám a také se neslučuje s mými zásadami na webu, ale je potřeba též, aby druzí věděli, v čem se chybuje a třeba se o tom ani neví. Alemari
      • Iva Odpovědět
        Za tento komentár som rada. Vždy som si myslela, že repa a jablko k sebe patria. Nabudúce skusim so zelerom :)
  14. Makys Odpovědět
    Dobry den, dekuji za hezke clanky. Chtela bych se zeptat, mam rada cervenou repu, kupujeme tu sterilovanou. Zajimalo by me, zda lze nejak uchovat varenou repu, jinak nez bez zavarovani s cukrem a octem? (omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale pisi pres mobil :)) dekuji
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Makys. Asi jste ještě nepročetla všechny texty a tak jen připomenu, že v receptu Červená řepa v umeoctu jsem uvedla, že lze i tento salát uchovat tak, že jej zavaříte...Zdravěji, bez cukru, bez octu...Ale jinak bych řepu nezavařovala, spíš ji dobře uskladnila a použila na mnohé pokrmy a saláty, které jsem zde již zmínila, v průběhu roku vždy z čerstvé bulvy. Výborná je např. v omáčce s křenem...Zdravím Alemari
  15. Jiřík Odpovědět
    Dobrý den, děkuji za hodnotný článek a chci se zeptat, zda nevadí, že jím nakrájenou syrovou řepu bez jakýkoliv úprav. Jenom oloupu a hned konzumuji. Děkuji za odpověď.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji Jiříku. Buďte bez obav. Řepu lze konzumovat i syrovou, dělám z ní tady také salát a když Vám chutná jen tak, tak proč ne...Jen opatrně s množstvím, hodně detoxikuje a může to být pak zátěž na játra a ledviny...Mějte se hezky. Alemari
  16. Helena Odpovědět
    Dobrý den Alemari, dnes jsem si přečetla Vaše recepty a rady o červené řepě a jsem tomu velice ráda. Osobně mám řepu ráda. Nyní mně byla také doporučena po roční chemoterapii. Piji šťávu z červené řepy, mrkve, celeru a kousku syrové brambory. Ještě by tam měla být i černá ředkev, ale ta mně vadí na žaludek. Neředím ji a piju ji 14 dní a pak 14 dní pausa. Moc chutná i 4 leté vnučce, které jsem jí dělala s mrkví, pomerančem a jablkem/ teď vím, že jablko ne!/ a zřejmě jí to musím ředit.. Mohou tyto štávy i těhotné? Děkuji
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji, milá paní Helenko. Ano, červená řepa silně detoxikuje a v té skladbě, co si tu šťávu děláte, ještě i více...Po chemo je to určitě potřeba...Dítěti bych tu šťávu ředila...aspoň dva díly šťávy a jeden díl vody...těhotným ženám občas ředěná také pomůže s přísunem minerálních látek, ale dávala abych si pozor na tu detoxikaci...Veškeré uvolněné toxiny jdou nejdříve z těla do krve, než vyjdou přes ledviny ven. A krev jde i přes placentu...takže ty uvolněné toxiny mohou působit i na dítě. Zde bych byla velice opatrná, nic se nesmí přehánět. Všeobecně se v těhotenství moc nedoporučují ani očistné kúry, tyto procedury jsou vhodné před početím a pak až když maminka už nekojí. Pití šťávy s červenou řepou v tom rozsahu, co je pijete Vy, bych v těhotenství nedoporučovala..Alemari

      Ještě připisuji, že bych vnučce asi dělala jen šťávu z řepy a mrkve (té podstatně více) a ředila ji jak jsem uvedla výše, ale bez jablek i pomeranče...viz Zásady pro zdraví, též o míchání ovoce a zeleniny, ale to je, prosím, jen můj náhled...

  17. Helena Odpovědět
    Moc děkuji za rady. Tak nějak jsem si to také myslela, ale jsem ráda, že jste mně to potvrdila. Nashledanou Helena
  18. Maja Odpovědět
    Dobrý večer, chci se zeptat... na Vašich stránkách píšete, že kdo má zabarvenou stolici a moč po konzumaci řepy, tak je to v pořádku a je to pouze vyloučené barvivo. Na jiných stránkách jsem četla, že je to známka chudokrevnosti z nedostatku železa tuším. Za poslední 3 dny jsem šťávy vypila asi až dos,t cca 2,5 litru (neředěné). Jeden den jsem vynechala a pila jsem hodně vody možná i 3 l. Barva moči už zesvětlala, ale chci se zeptat, jak dlouho vlastně trvá vylučování barviva z organismu. Děkuji za odpověď. Markéta
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Markéto. V červené řepě je toho červeného barviva tolik, že dle mého soudu nemá tělo šanci vše absorbovat tak, aby něco z těla neodešlo. Nejsem lékař, píšu jen své zkušenosti a vím, že se červená řepa právě může použít k léčbě chudokrevnosti. Je ale možné, že ten, kdo má poruchu vstřebávání železa, tak má zabarvenou moč po konzumaci řepy déle. Jak dlouho se barvivo z těla vylučuje? No, přesně Vám to neřeknu, to já nesleduji, já tu jenom vařím :-). Pokud však konzumujete šťávu z řepy v tom množství co píšete, tak si myslím, že dlouho. Já mám zkušenost, že když řepu přestanu jíst, tak je barva všeho do dvou dnů v normálu. Alemari
  19. Lenka Odpovědět
    Dobrý den, mohu se zeptat, jak dlouho se vaří středně velká červená řepa v tlakovém hrnci? Abych to nepřehnala a neměla z ní kaši bez vitamínů :) Děkuji Lenka
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Jejda, milá Lenko, tak to Vám přesně neřeknu. Já svůj velký hliníkový tlakový hrnec před lety vyhodila a nový nerezový si nestihla ještě koupit...Ale asi bych ten čas dělila třemi...aspoň. Takže to budete muset zkusit. A není se třeba obávat, že byste to přehnala. Berte však v potaz i velikost řepy...Malá určitě kratší dobu...Řepa není brambora a je-li kompaktní i někdy po dvou hodinách varu (především ty obrovské bulvy), tak se s ní v tlakovém hrnci nic zlého nestane. A propo... Vitamíny, které se ničí varem se zničí i za kratší dobu, ale minerální látky a vše ostatní, jako sacharidy, vláknina a další stavební látky a barviva, to tam vše zůstane..:-) Alemari
      • Zuzana Míšková Odpovědět
        Dobrý den, já ji vařím v parním hrnci cca 20 min a je krásně měkoučká :) Zuzka
        • Alemari Odpovědět
          Děkuji Zuzko za Vaše sdělení, jojo, parní hrnce i tlakové jsou dobří pomocníci :-)
  20. Jaroslava Odpovědět
    Chtěla bych se zeptat, zdali je červená řepa vhodná také pro diabetiky. Moc děkuji za odpověď. Jaroslava
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Jaroslavo. Ano, určitě ji mohou, je to zelenina, i když je ze zeleniny nejsladší, nemyslím si, že by měla nějak škodit. Samosebou že ne ve velkém množství...Ale přiměřeně určitě. Dočetla jsem se na internetu, že právě červené barvivo anthokyan, kterého má červená řepa dostatek, pomáhá při tvorbě inzulínu v těle. Alemari
  21. Iva Odpovědět
    Dobrý den Alemari, moc děkuji za Vaši stránku, dala mi mnoho rad. Ráda bych se optala na uchování listů z řepy, moc mi chutná špenát z nich nebo jen lehké restování s česnekem zároveň s řepou a cuketou. Dají se listy nasekat a zamrazit? Moc děkuji za odpověď. Přeji krásný den. Iva
    • Alemari Odpovědět
      Krásný den též, milá Ivo. Nu, musím Vám sdělit, že jsem to zatím s listy červené řepy nezkoušela, ale myslím si, že by to šlo. Špenát nebo mangold běžně zmrazuji, ale zabírá to dost místa. Možná by bylo lepší umyté listy krátce podusit a pak teprve zmrazit, bez jakéhokoliv ochucení. Někdo to ještě i rozmixuje. Ale to v případě špenátu nebo mangoldu. Listů červené řepy jsem zatím ještě neměla tolik, aby mi to stále zato :-). Alemari
  22. nesawa Odpovědět
    Dobrý den Alemari, ráda bych se Vás zeptala, jestli červená řepa působí zásaditě i v případě, že je uvařena, vychladne a následně se zpracovává do různých pokrmů a až poté se konzumuje? Další otázka by byla na to, že zbavuje jedovatých kovů, byla mi zjištěna zátěž na těžké kovy (amalgámové plomby, očkování), tak jsem se chtěla zeptat, zdali je účinná i v tomto případě a jak častá komzumace by byla vhodná? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a Vaše stránky. Nesawa
    • Alemari Odpovědět
      Milá nesawo, ano, myslím si též, že červená řepa působí zásaditě i po uvaření, ovšem kombinací s některými kyselinotvornými potravinami do jednoho jídla se tento účinek částečně může snižovat. Ve výsledku je pak pokrm určitě pro tělo příznivější, protože dokáže tu kyselinotvornost, třeba obilovin, eliminovat. Co se týče jedovatých kovů, sama s tímto nemám zkušenost, ale důvěryhodní autoři to píšou, tak tomu věřím. Jak často a i v jaké podobě byste ji měla užívat Vy osobně, to Vám nesdělím. To bychom musely spolu probrat z více stran při osobním poradenství. Každý jsme totiž jiný a detoxikace může probíhat velice rozdílně. Nelze to nějak zevšeobecňovat. Prosím v případě zájmu o hlubší diskuzi se přihlaste do mé Poradny. S pozdravem Alemari.
  23. Jaromír Odpovědět
    Dobrý večer Alemari. Už někdy vloni jsem narazil na tyto stránky, když jsem pátral po receptech z červené řepy. Z ní vařím nejen trochu poupravenou polévku z Vaší stránky (jsem hrozně rozmlsanej a tak si trochu musím skoro každý recept poupravit k chuti své), ukrajinskký boršč, z vařené řepy mám rád salát na polský způsob, a když na ni dostanu chuť a nechce se mi nějak upravovat tak ji občas schroupnu syrovou. A že mi vyrostlo mi letos pomalu víc hezkého listí než bulviček řep, tak jsem pátral po netu, ale ani zde jsem moc nezjistil co dělat z listí, krom úpravy jako špenát. Tak jsem s ním trochu zaexperimentoval. Asi nejvíc ni to listí chutnalo na jemno nakrájené v pikantním salátu z čerstvé červené řepy, skoro se v tom až ztrácelo, že mi doma nevěřili, že v tom je i listí. Je to trochu poupravený recept na salát ze syrové řepy z toho co sem tak na netu našel. Poměrově asi 2-3 díly syrové řepy na 1 díl listí s natí, olivový olej, pepř, chili a sůl (poměr ostatních ingrediencí jsem bral podle své chuti, hlavně s chili rozvážně, pro ty co nemusí ostrá jídla, mohou je i vynechat. Bylo to jako příloha k pečené krůtě s bramborem. Jaromír
    • Alemari Odpovědět
      Dobré ráno přeji pane Jaromíre. Trochu jsem váhala, zda mám Váš návod vydat, nevydávám totiž na svém webu recepty druhých lidí, na to je mnoho jiných blogů, ale nakonec jsem si řekla, že Váš nápad může pomoci i jiným. Sobě a lidem s oslabeným trávením bych asi ubrala nebo vyloučila to chili a pepř, může dráždit, dala bych saturejku, možná mletý kmín a také lehce umeoctu. Takže tímto tedy ještě i děkuji za příspěvek a přeji hodně další inspirace. S pozdravem Alemari
  24. Brylová Tereza Odpovědět
    Dobrý den paní Mokrá, Četla jsem Vaši knihu Vaříme zdravě bez cukru, Je výborná :-) Zkouším nové recepty a chtěla bych s zeptat, zda-li máte zkušenost s vařením červené řepy do polévky? Vařila jsem ji nastrouhanou ve vodě asi necelou hodinu, ale byla stále tvrdá, což mě udivilo. Počítala jsem tak max. půl hodinku, tak jako vařím mrkev... Možná jsem měla použít tlakový hrnec? Děkuji, Tereza
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji, milá Terezko. Ano, mám zkušenost. Vařím řepu na různé způsoby. Tlakový hrnec je určitě dobrá volba, ale já mám zkušenost, že se mi v polévce cca za něco přes půl hodiny uvařila i v normálním... viz tento recept. Ovšem můžeme mít různé vnímání tvrdosti. Rozvařená nebyla, ale nebyla tvrdá, to je moje zkušenost. Zdravím. Alemari
  25. Jikytka Odpovědět
    Dobrý den, náhodou jsem narazila na Vaše stránky a chtěla bych přispět svou troškou do mlýna :-) Červené řepě jsem přišla na chuť až v posledním roce. Mám pocit, že si o ni mé tělo samo řeklo. Jednoduše ji celou zabalím do alobalu a upeču v troubě. Po vychladnutí oloupu, nakrájím na plátky a s velkou chutí pojídám u televize místo chipsů. Fakt mi to takhle chutná - nijak neochucuji. Bude mi padesát, procházím klimakteriem a potíže, které trápí v tomto období mnoho žen, zatím vůbec neznám. Zdravím všechny příznivce přírodní léčby :-) Jikytka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Jikytko, tak to je dobře, že jste přišla červené řepě na chuť. Ano, i tento způsob je vhodný, proč ne :-) Děkuji za příspěvek. Zdravím. Alemari
  26. Eva Odpovědět
    Přeji dobrý den a děkuji za skvělé stránky a recepty. Moc jsem si je oblíbila. Červenou řepu miluji syrovou jako salát s umeoctem a kapkou lněného oleje. Nedávno jsem ale vyráběla pikles-kvašenou zeleninu. Kvasila jsem červenou řepu s celerem a křenem. Poté přidávám do salátu z čerstvé řepy lžíci řepového pikles. Je to veliká lahůdka. Dopručuji :o)
    • Alemari Odpovědět
      Přeji dobrý večer milá Evi. Tedy, Vy jste mne nalákala. Mám ráda kvašenou zeleninu, nyní není u mne skoro dne bez kvašeného zelí. Tak to musí být lahůdka, ta kvašená řepa s celerem a křenem. Hmm :-) Alemari.
  27. Veronika Odpovědět
    Dobrý den, mám ročního syna a snažím se pro něj zdravě vařit. Je výborný jedlík a tak je to pro mne radost. Ráda bych ozkoušela i červenou řepu. Uvařit, rozmixovat a smíchat s jinou zeleninou. Samozřejmě v přiměřeném množství........Ale chtěla bych se ujistit, zda je pro něj vhodná. Děkuji Veronika.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Veroniko. Po delší době jsem na chvíli usedla k počítači a probírám se komentáři, které tu na mne čekají. Tak tady si nejsem tak jistá a nedám ani Vám nějakou všeobecnou odpověď. Jde o to, zda máte červenou řepu svou, nehnojenou nebo z obchodu. Z obchodu bych asi počkala, prý mívá dost dusičnanů. U vlastní bych to možná už občas zkusila. Červená řepa obsahuje mnoho minerálních látek a tak si myslím, že máte-li řepu kvalitní, můžete ji v malé míře přidávat již k ostatní zelenině. Ještě zkuste svou intuici anebo nějaké diskuze na netu. Já ji tedy svým dětem nedávala, neměla jsem ji a ani jsem neměla dostupné informace. Alemari
  28. Hanka Odpovědět
    Dobrý den, Alemari, jsem ráda, že jsem mohla objevit Vaše stránky :-). Jen bych ráda poopravila informaci o zabarvené moči nebo stolici po konzumaci červené řepy - omlouvám se, pokud to zde již někdo psal, nepročetla jsem komentáře. Pokud je filtrační schopnost jater a ledvin v pořádku, tak v pohodě betakyanin rozloží a moč ani stolice nemá důvod být zabarvená do růžova nebo do červena. Mám to vyzkoušené nejen sama na sobě - červenou řepu miluju. Pravidelnou konzumací červené řepy se filtrační schopnost ledvin a jater dá posílit, takže zabarvení stolice a moči by mělo postupně zmizet.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji. Děkuji Vám, milá Hanko, za Váš náhled na danou problematiku. Zdravím. Alemari.
  29. Pavel Odpovědět
    Zdravím a děkuji za užitečné informace. Šťáva z řepy mi chutná, vyrábím ji na strouhacím-odstřeďovacím odšťavňovači. Je s tím ale potom hodně umývání. Je možné udělat šťávu do zásoby na 3-4 dny? Třeba nápoj s mrkví a citronem, ten by měl působit trochu konzervačně, zavřít bez vzduchu do lahvičky a do lednice? Děkuji předem za Váš názor.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji pane Pavle. Nu, já bych to nedělala, oxidace probíhá na vzduchu do jisté míry vždy, i když tam dáte citron. Zeleninové i ovocné šťávy by se měly konzumovat neprodleně po přípravě, dokonce nejlépe i do deseti minut. Alemari.
  30. Radka Nagyová Odpovědět
    Dobrý den, jaký máte názor na chipsy z červené řepy, pokud jste se s nimi již setkala? I ty jsou prospěšné? V dětství jsem řepu nesnášela a babička mi ji zprotivila ještě více, že mi ji neustále nutila, teď je mi 40 a když čtu, jaký je to zázrak, tak nejspíš vyzkouším, zda se mé chutě nezměnily :-) mám velké problémy se zažíváním, tak by to třeba mohlo pomoci. Řepné chipsy jsem ochutnala a můžu se po nich utlouct, jen kdyby nebyly tak drahé. S pozdravem Nagyová
    • Alemari Odpovědět
      Přeji hezký den, milá Radko. Co se týče řepných chipsů záleží na tom, jak jsou připraveny. Jednou jsem je ochutnala a byly zbytečně slané a mastné. zas až tak mne nenadchly a pro detoxikaci bych je nezařazovala. Alemari
  31. Petr Odpovědět
    Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo dělá pouze šťávu z červené řepy, pár receptu se najde, ale spíš by mě zajímalo, v jakém poměru se přidává voda, aby to nebyla pouze obarvená voda, ale i vitamíny. Nemám odšťavovač, tak používám ponorný mixer.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji Petře. Ano, šťávu lze dělat i jen z červené řepy a doporučovala bych ji ředit ze začátku asi tak 2 díly šťávy z řepy a 1 díl vody. Později, až si tělo zvykne tak třeba i 3:1. Ona samotná je dost silná a hodně detoxikuje, zatěžuje to náš vylučovací systém. Nejraději si ji ale kombinuji s mrkvovou šťávou. Pak je i taková chutnější. Alemari
  32. Jarek Odpovědět
    Milá Alemari, pročítám, pročítám a nechápu. Všichni milují červenou řepu, pak nevidím problém v požívání v jakékoliv podobě. Já mám obrovský problém - přesto, že vím, že červená řepa je skoro zázrak přírody, já jí nesnáším, ať vařenou, nebo syrovou. Chtěl bych od zkušených poradit, co s tím udělat, abych neměl pocit protivně sladkého bláta (omlouvám se za ten výraz). Už jsem v letech a 15 kg dolů a zásadní vnitřní očista by mně prospěla. Samotný pohyb mně nestačí, potřebuji tu vůli podpořit především úpravou jídelníčku. Chtěl bych zkusit terapii podle p.Mačingové, ale ta řepa... Nebyla by nějaká náhrada za řepu, nebo nestačila by jen šťáva z řepy (ani nevím jak se dělá, kupovanou nechci). Předem moc děkuju za rady. Jarek
    • Alemari Odpovědět
      Milý Jarku, děkuji Vám za důvěru. Chápu, že chuť červené řepy nemusí být pro všechny přijatelná, ale co za ni? Když je tak prospěšná? Ano, stačila by i jen šťáva z řepy, ale ředěná, jinak by mohlo dojít k přetížení ledvin při velkém uvolnění toxinů. Šťávy se dělají na odšťavňovačích. Trochu by Vám mohla pomoci i černá ředkev, má jinou chuť, nu ale řepa to není. Podrobnější rady Vám ráda poskytnu v mé Poradně při osobním poradenství. Můžeme to probrat. V případě zájmu mi napište na mail. Zdravím. Alemari
  33. Martinaq Odpovědět
    Dobrý den, díky moc za přínosný článek. Mám dotaz, jak sušit červenou řepu v sušičce. Zkoušeli jsme to, z některých kousků vznikly luxusní chipsy, jiné zůstaly měkké, ale během chvilky i ty chipsy úplně změkly. Tušíte, jak tomuto předejít? Díky moc! Martina
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Martinaq. Tady asi neporadím, je mi líto. Netuším, nesuším :-) Bohužel, mnoho při mé vytíženosti nestihnu ani zkusit, navíc nemám sušičku. Alemari.
  34. Nadija Odpovědět
    Dobrý den. Zrovna dnes jsem si udělala salat z červené řepy (vymyšlený mnou) a chci se podělit o recept : vařená řepa (nakrajet na kostičky) kuřecí vař.maso (na kostičky) zelená čerstvá okurka (na kostičky) cibule (na kostičky) česnek (na kostičky) kopr čerstvý, citron,sůl,pepř černý dle chutí a vše zamichat a přidat olej (slunečnicový,olivový dle chuti). Je to vitaminová bomba,všem doporučuji:) P.S. ten česnek v tom není citit, asi kvuli citronu?nevím,ale vubec není poznat,že jsem nějaký měla.
  35. maridar Odpovědět
    Dobrý den, sezóna řepy vrcholí, přidal se vysoký tlak a tak "lovím" nové rady na úpravu. Hned napoprvé jsem měla štěstí na vaše rady. Dovolím si přidat jeden tip - chutná dětem (přípravu hravě zvládají) i dospělým. Nastrouhám syrovou řepu ne jemném struhadle, jablka nahrubo, přidám trošku medu (když jsou jablka kyselejší) a citrón (pro svěžest). Zamíchat a můžete mlsat...
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím milá maridar. Dělám výjimku, že Váš komentář s návodem vydávám, ale jen proto, abych také druhé upozornila, že tato kombinace řepy a jablka a medu není dle zásad zdravé výživy vhodná. Možná ji někdo schválí, já jsem však proti jakémukoliv kombinování jablíček s čímkoliv dalším. Tak jak jsem zmínila i ve svém článku Zásady pro zdraví jsou syrová jablka samostatným jídlem, které se nemá kombinovat s ničím dalším, natož s řepou a navíc ještě pak i medem. Ne, bohužel, děvče milé, děkuji za Vaši snahu, ale nemohu tento recept doporučit. Je možná chutný, ale tělu v této kombinaci není prospěšný. Je mi líto. Prosím o přečtení mých zásad, pak to možná bude více jasné. Též nedoporučuji kombinovat ovoce a zeleninu a i zeleninu dále sladit...S pozdravem. Alemari
  36. Ivanka Borovcová Odpovědět
    Zdravím. Chtěla jsem se zeptat, zda je vhodné červenou řepu /syrovou/ nakládat spolu s mrkví, porkem,zelím a jinou zeleninou jako pikles?
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Myslíte-li jako kvašenou zeleninu, to ano. Může to být dobrá kombinace i kdybyste to sterilovala, ale doporučila bych nedávat konzervanty a klasický ocet a cukr, pak to může to být i zdravý salát. Pěkný den přeji. Alemari
  37. dagmar Odpovědět
    Dobrý den Alemari, myslíte, že by se nemělo jablko kombinovat ani s mrkví? Již od našich babiček si pamatuji, a já jsem svým dětem také tak dělala, strouhala mrkev, jablko a zakapávala citronem. Myslím, že jsme tím od malička prošli všichni.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Ano, Dagmar, máte plnou pravdu, prošli jsme tím všichni, i já. I já jsem svým dětem míchala jablka s mrkví a i se šťávou z pomeranče a s cukrem. No, hrůza. Ale dělejte jen jak to cítíte Vy. Podle mého současného názoru, který jsem si utvořila postupně a také čtením stravovací filozofie jasnovidce Edgara Cayceho, by se to nemělo kombinovat. A to především, že syrová jablka jsou samostatným pokrmem. Co jsem to pochopila, ulevilo se i mému trávení, když jablka odděluji ode všeho a jím je samostatně...Zdravím. Alemari
  38. Kateřina Odpovědět
    Dobrý den, já jsem si červenou řepu náhodou koupila s tím, že najdu nějaké recepty s ní. Ochutnala jsem ji za syrova a byla jsem moc překvapená, jak skvěle chutná bez jakékoliv úpravy. Takový lepší a sladší kedluben. Rozhodně ji natrvalo přidávám do své kuchyně :)
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím milá Kateřino..A dobře děláte! Ano, syrová je výborná též na saláty... Alemari
  39. Katka Odpovědět
    Dobry den, chtela bych se zeptat, jak se divate na cervenou repu, ktera je prodavana jiz varena a vakuovana? Jsou v takovem vyrobku zachovany jeste nejake ziviny? Ja ji osobne zatim v teto forme kupovala a chutove mi vyhovuje a usetri to spoustu casu, ale pokud je konzumovani v teto forme bez prinosu, tak prejdu na cerstvou repu. Diky za odpoved.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Já osobně řepu takto upravenou nekupuji, ani nevím, že to existuje, ale vždy věřím víc tomu, co si připravím sama. Ráda vidím, jak vypadají potraviny v čerstvém stavu, zda nejsou plesnivé, zda nejsou nahlodané od myší nebo nahnilé. Z uvařené řepy není mnoho poznat. Živiny zřejmě ještě bude mít a to ty, které snesou tepelné zpracování, jako např. minerální látky, sacharidy a tepelně odolné vitamíny atd. Čerstvá řepa má vždy více vitamínů. Vařená řepa je o něco lépe stravitelná, ale je lepší vždy čerstvě uvařená, než takto skladovaná. Někdy je lepší jíst čerstvou, někdy vařenou, jak dle denního období tak dle toho čeho chci dosáhnout, zda detoxikace či přísunu minerálních látek, Je již na Vás, čemu dáte přednost. Alemari
  40. Edita Odpovědět
    Zdravím Alemari a všechny příznivce řepy červené. Mám jednu otázku. Koupila jsem tuto kořenovou zeleninu, uvařila a po oloupání zjistila, že ve vnitřní není správně červená, má spíše mdlou barvu. Stalo se mi to poprvé a tak se ptám, není to na závadu? Děkuji za odpověď.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer milá Edito. Myslím si, že by to nemuselo být na závadu. Stalo se mi již mnohokrát, že řepa měla uvnitř jinou barvu a dokonce byla i střídavě bílá a červená po vrstvách. Tehdy jsem se na to ptala přímo pěstitele a bylo mi sděleno, že je to dáno růstem...Jaké v kterém období růstu měla řepa podmínky. Zda měla dost vody a zda rostla rychle nebo pomalu, zda rovnoměrně atd...Také to může být dáno kvalitou půdy...Ještě se na to zeptám pana pěstitele raději znovu a když tak to upřesním. Zdravím. Alemari
  41. Dana Odpovědět
    Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Je zde moc příspěvků, ale bohužel není čas je pročítat. Proto se zeptám, je možné červenou řepu dát zamrazit? Sešlo se mi více bulviček a tak rychle je nespotřebuji. Takže mě napadlo nechat si ji na nadcházející sychravé počasí.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý dne přeji milá Dano. Žel ani já už nevím, zda jsem na tuto otázku už odpovídala... Sama řepu nezamrazuji, ale možná by šla nastrouhaná zamrazit a mít ji tak připravenou k použití třeba na přílohu s křenem . Určitě by však šla sterilovat v umeoctu jako v tomto receptu. Zdravím. Alemari
  42. Tomas Odpovědět
    Vařte to celé v tlakovém hrnci 20 minut je dokonalá. Dokonalá sladkost :)
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Ano, souhlasím. Kdo má tlakový hrnec, lze vařit i v něm :-)
  43. Daniela Odpovědět
    Dobrý den, máme malé mimnko 7 měsíců, pro nedonošenost 5 měsíců Četla jsem že řepa má spoustu dobrých látek na imunitu což hodně nyní potřebujeme. Jídlo pro mimíska děláme v páře, bohužel na internetu moc o vaření v páře pro miminko, jaký postup dělat u některých potravin, není. Navíc, všichni říkají dělat řepu v troubě a na to bohužel nemáme čas Chtěla bych Vás poprosit s dotazem,jestli můžu dělat řepu v páře a jakým způsobem, jestli nakrájet na kostičky, se slupkou atd. aniž by neztratila potřebné vitamíny. Bohužel ve slupce byla řepa dělaná v páře hořká. Když ji nakrájím na kostičky a dám do páry bez slupky, bude mít řepa potřebné vitamíny nebo se všechny ztratí? Je možné pak umixovanou řepu dát do mrazáku a znovu použít, bude mít ještě vitamíny? Voda co je v pařáku po procesu vždy použiju na mixování, ale jen trošku ne celou. Moc děkuji za odpověď
    • Alemari Odpovědět
      Milá Danielo, přemýšlím tu nad Vaším dotazem a nevím, jak sdělit...Řepu je doopravdy nejlepší asi upéci v troubě, zabalenou celou neprodyšně do alobalu. Práci to nedá žádnou. Také ji tak občas dělám, ale nejvíce ji vařím vcelku neoloupanou, právě ,aby se nevyvařily všechny minerální látky. V páře ji dělat můžete též, třeba i na plátky a to již i bez slupky, aby byla dříve hotova, ale pak tedy použít i tu vodu, tam jsou minerály z ní, které parou vyšly do té vody... Když ji budete napařovat se slupkou, bude se Vám ta slupka těžko z napařených plátků odstraňovat. Stejně tím nic nezachráníte, to už raději přímo bez slupky. Určitě bych ji ale nezmrazovala v žádném stavu, ani syrovém, ani vařeném. Vitamíny v řepě při vaření či paření a i pečení zůstanou jen ty teplu odolné...to při každém typu úpravy. Tepelně nestabilní vitamíny získáte jedině v syrovém stavu, třeba ze šťávy nebo ze salátu z řepy...Je třeba kombinovat všechny možné způsoby přípravy právě pro to, že vařením se mnoho vitamínu ztrácí, ale minerály zůstávají...Zdraví Alemari
  44. Petra Odpovědět
    Dobrý den Alemari, pročetla jsem vše o řepě. Já ji až doteď, do svých 42 let nejedla, ale v rámci zdravého stravování jsem ji zkusila zkvasit a byla dobrá, tak už kvasím další sklenici.Taky mám ve 3,5 l naloženou řepu nakrájenou na kousky, zalité slaným roztokem, abych měla kvašenou šťávu. a tady se chci zeptat: na litr vody jsem dala lžíci soli. No, z hlediska toho, že by se mělo solit co nejmíň se mi nezdá pak takto slanou vodu pít...co myslíte?
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den Petro. je určitě vhodné řepu zařadit do našeho jídelníčku v jakékoliv podobě, tedy i v podobě kvašené zeleniny. S tou slanou vodou bych byla opatrná, osobně konzumuji mírně a maximálně jen to co tak k této zelenině patří, tj vodu, která se při kvašení uvolní ze zeleniny, není dolitá navíc, konkrétně u zelí. Řepu jsem nekvasila...Máte pravdu, solení by se mělo též omezit a tak v rámci této rady bych tu zkvašenou šťávu pila jen v rozumné míře...A co je rozumná míra? To si musíte zvážit dle svého osobního pocitu. Nelze jednoznačně odpovědět. Každý jsme jiný a je rozdíl, zda pijeme po nějakém výkonu, kdy nám sůl odešla s potem z těla nebo jen tak pro zdraví :-). Alemari
  45. Kateřina Odpovědět
    Dobrý den, prosím je nejlépe připravovat červenou řepu malým dětem cca 9m, kdy se sůl určitě ještě nepoužívá. Moc děkuji
    • Alemari Odpovědět
      Milá Kateřino, pokusím se odečíst podstatu Vašeho dotazu. Pakliže vaříte červenou řepu vcelku, tak se ta sůl, která se dává do roztoku do vody k celým bulvám řepy, dává ne proto, že by se dostala do řepy, ta je vcelku a chráněná slupkou, ale proto, aby se, když do ní píchnete, zda je už měkká, nevyprýštily minerály z ní do vody, která se pak vylije. To by bylo škoda. Je tam tedy proto, aby se nastavila osmotická rovnováha. Takto uvařená řepa není slaná a můžete ji dát i malým dětem, ale pak ji již nesolíte, třeba jen jako jemný salát s citronem nebo jak omáčku, nastrouhanou a zahuštěnou hladkou rýžovou moukou...např.. Tak se soli lze vyhnout a dochutit např. kmínovým oleje nebo bylinkami. Zdravím. Alemari
      • Danuta Beranová Odpovědět
        Dobrý den, v jedné z minulých odpovědí jste na dotaz k málo probarvené červené řepě slibovali, že se znovu přeptáte pěstitele, ale tu další odpověď jsem už nenašla. Pěkně prosím o odpověď na dotaz, zda červená řepa salátová je totéž, co červená řepa bez přívlastku. Naseli jsme si ji na celý záhon (kde se pěstovala i vloni), vzešla a roste krásně, ale uvnitř je úplně bílá! Tenká červená slupička, kterou jsem ani neoloupala před vařením, barvu nezachránila - vznikl čistý vývar. Z červené řepy vařím skvělý polský baršč (vývar z kořenové zeleniny, masa a červené řepy, do kterého se hned na začátku vaření dává sůl a ocet) a neméně skvělý klasický ruský boršč. Jenže ta červená barva řepných hranolků je podmínkou, takže jsem nešťastná. Sice máme rádi i syrovou řepu nastrouhanou s jablkem, ale i tento rychlý salátek by měl být rudý. Ach jo. Máme ještě šanci, že se ta správná barva objeví až bulvy "dozrají"? Děkuji Danuta
        • Alemari Odpovědět
          Milá Danuto, přeji dobrý večer. Zda jsem něco slíbila a nesplnila, tak to se omlouvám. Bohužel nemohu tvrdit co nevím a na trh se nyní k pěstitelům často vůbec nedostanu. Ale myslím si a to vím, že je mnoho odrůd červené řepy a taky to najdete na internetu a je možné právě to co píšete, že salátová červená řepa není to co červená řepa. Já osobně nemám zkušenost s pěstováním červené řepy, tak netuším, zda se Vám ještě probarví...Spíš bych řekla, že ne, že je to dáno už odrůdou. Alemari
  46. dada Odpovědět
    Dobrý večer, mám dlhoročný problém so zvýšným cholesterolom, nechcem brať žiadne lieky, ktoré mi lekár stále predpisuje.Dočítala som sa v komentároch, že červená repa upravuje činnosť pečene, tak som začala odšťavovať červenú repu, do ktorej dám paradajky, uhorku, zeler vňať. Neviem či je takáto kombinácia vhodná, ale na prekvapenie chuti. Pijem túto šťavu 1/2 l večer. Možno by som mala toto množstvo rozdeliť počas dňa. Nečekám zázraky , ale budem šťastná keď sa mi cholesterol upraví. Dakujem Dada
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý podvečer přeji též. Milá dado, šťáva z červené řepy je určitě velice vhodná, tak jako každá zeleninová čerstvá šťáva. Změna jídelníčku je při zvýšeném cholesterolu prospěšná, ale jsme každý jiný a já Vám nemohu zaručit jaký bude mít vliv přímo pití uvedené šťávy na Vaši hladinu cholesterolu. Nevím, jak se stravujete jinak. To by chtělo spíš osobní poradenství a probrat detailněji. Červená řepa roste pod zemí a já bych ji třeba nekombinovala se šťávou z plodů které rostou nad zemí, ale to je můj osobní náhled...natě pro cenný zdroj vitamínů přidat lze. Nejsou plod. Pakliže Vám ale Vámi uvedená kombinace chutná, je možné, že Vaše tělo to chce tak. Přeji hodně úspěchů. Alemari
  47. Kveta Odpovědět
    Dobrý den. Prosim vás, chci se zeptat, jestli mohu jíst syrovou řepu a nebo je lepší ji odšťavit? Moc mi chutná neuvarena a hlavně kolik jí denně můžu sníst a nebo jak často se může jíst a kolik. Dekuju moc. Jste úžasná. Kveta
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Kveto. Syrová řepa je samosebou dobrá a připravuji z ní i několik salátů a jsou i na webu a jestli Vám chutná, určitě je to zdroj i vlákniny. Šťáva je hodně koncentrovaná co do živin a je potřeba ji konzumovat ředěnou a opatrně. Hodně pomáhá s detoxikací a ne každý ji snese ve větším množství najednou. Je dobré ji míchat třebas mrkví a opět jako šťávu ředit. Jednou (max dvakrát) denně bych řekla, že syrová řepa jako salát a současně třeba i v podobě ředěné šťávy zcela postačí, ale to chce vyzkoušet a zjistit jak to snáší tělo. Večer lze řepu jíst vařenou a upravenou třeba v omáčce. Ale nic se nemá přehánět. Kolik toho můžete sníst přímo Vy celkem za den, to Vám na dálku nepovím a ani to nelze zevšeobecnit, protože to funguje u každého jinak. Také nevím co její konzumací chcete řešit. Jestli detoxikaci nebo jenom přísun minerálů atd. V tomto ohledu bych Vám mohla poradit více při osobním poradenství. Srdečně zdravím. Alemari
  48. Lenka Odpovědět
    Dobrý den, velmi mě zaujaly Vaše stránky a speciálně ta o červené řepě. S velkou chutí ji jím cca 1 rok pouze na jeden způsob. Velmi mi chutná syrová, 1 - 2x za týden si udělám salát: nastrouhaná 1 bulva červené řepy a 1 mrkev (vše syrové), přidám šťávu z citronu a lžíci olivového oleje. Strašně dobré ! A užitečné ! Již hodně let jsem měla vysoký cholesterol a teprve v tomto posledním roce ho mám - vlastně nemám - ani trochu zvýšený! Mám radost. Zdravím Vás a děkuji za Vaše stránky! Lenka
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji milá Lenko. Děkuji za Váš komentář. Červená řepa je velice zdravá a moc Vám schvaluji Váš postup. Věřím, že ten salát musí být moc chutný. Dělám podobný zde na webu také z mrkve a červené řepy a možná ho trochu víc ochucuji, ale vím, že i v jednoduchosti je krása a určitě je dobrý i ve Vaší úpravě. Příležitostně ji také vyzkouším...Když já miluji ten kmínový olej, snad více než olivový :-). Zdravím a přeji vše dobré. Alemari
  49. Šafránek Odpovědět
    :-)))))))) začala mi chutnat nakládaná řepa .. Nadchlo mě, že se nikdy nezkazila, i když ji nabírám lžicí, kterou jím něco jiné, což se mi u ničeho jiného nestalo. Napadlo mě, že to musí být zdravotní bomba. Teď jsem chtěl zkusit nějaký jiný recept a na Vašich stránkách jsem snad půl hodiny :-)))) prosím o Váš názor na nakládanou řepu do kyselého nálevu, prodávanou v obchodě. Děkuji a ať se Vám daří a jste ZDRAVÁ, JAK ŘÍPA :-)
    • Alemari Odpovědět
      Milý Šafránku, děkuji moc za krásné přání zdraví v závěru. Potěšilo mne to, že si tu u mne na stránkách čtete. Ale co se týče červené řepy z obchodu v nálevu, to Vás asi já nepotěším :-(, tuto už víc jak 16 let nekupuji. Především proto, že je ve sladkokyselém nálevu, což značí cukr a ocet dohromady, plus navíc i konzervanty. Červená řepa sama o sobě je zdravotní bomba, to s Vámi souhlasím, ale nejlépe v čerstvém stavu, třeba jako salát nebo šťáva. Máte-li ji rád v nakládaném stavu, doporučuji si ji připravit trošku zdravěji, třeba dle receptu co jsem uvedla na stránkách, tu můžete též dát do skleniček a sterilovat a chutná úplně stejně jako kupovaná, možná i lépe. Chci-li nakládanou řepu, jinou už nedělám než v umeoctu. Umeocet není ocet v pravém slova smyslu, což možná víte, navíc je zásadotvorný oproti kyselině octové, obsažené v klasickém octu. zdravím. Alemari
  50. Šafránek Odpovědět
    Děkuji za reakci, ale řeknu vám, že mě Alenka Maruška zklamala ... já jsem na Vás spoléhal, že mi potvrdíte konzumaci kupované a já budu zdravý bez práce :-) problém je v tom, že mi čerstvá "nejede". Ale to už je můj problém k řešení. Opravdu mě jen zarazilo, že se takto upravená řepa nikdy nezkazí, přestože stejně zavařené okurky, houby, cibulky po určité době zplesniví. Ještě jednou díky za radu a díky za Vaše stránky. Viditelně zajímají a zřejmě i pomáhají hodně lidem. Mějte se fajn.
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím Šafránku :-) Nu, to se tak někdy stane, že i já nepotěším, ale nemohu doporučit, když sama nekupuji. Že se nekazí, tak to nevím, nějakou zavařenou z obchodu a dlouho skladovanou jsem doma neměla a tak jsem to nezjistila. Ale osobně se mi nekazí ani ta, kterou si uvařím, oloupu, nakrájím a dám do nálevu s umeoctem a třeba i s křenem a pak ji steriluji, podle už sděleného receptu. Mějte se též fajn a děkuji za hodnocení stránek. I oslovení mne potěšilo. Alemari :-)
  51. cecilka210 Odpovědět
    Zdravím, může mi někdo říct, proč nepoužívat červenou řepu za syrova? Třeba do pomazánek nastrouhanou. Už to někdo zkoušel?
    • Alemari Odpovědět
      Milá Cecilko, též zdravím. Nemám tu na webu fórum, tak mohu odpovědět jenom já :-) tak jak je uvedeno v podmínkách použití. Co se týče červené řepy, nikde nevylučuji její použití za syrova. Určitě můžete používat jak do pomazánek tak do salátu jako např. zde do salátu s mrkví, ten je výborný. Samosebou vařená podoba bude pro oslabené trávení určitě v mnohém přijatelnější, ale červená řepa za syrova je též velice vhodná, především pak v podobě čistých šťáv. Červená řepa pomáhá detoxikovat tělo, proto je potřeba syrové řepy nejíst velká kvanta, mohlo by to zatížit vylučovací systém.
  52. Josef Odpovědět
    Já červenou řepu nakrájím apolečne se zázvorem a do mixeru přídám vodu, a pak popijím ,už to aplikuji léta.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji pane Josefe. Dekuji za Váš poznatek. Asi je to možné, ale sama jsem to nezkoušela. Oslabená slinivka mi dovolí pití šťávy z červené řepy, smíchané s mrkvovou a též ředěné vodou...Zázvor musím opatrně. Proto bych byla v případě nějakých trávicích potíží a zjištěných omezení již obezřetná. Ale jinak zdravá kombinace...proč ne, kdo může, určitě. zdravím. Alemari
  53. Jana Odpovědět
    Dobrý den, já červenou řepu odmala nesnášela, ale poslední dva roky jsem na ní měla vyloženě chuť, tak jsem jí dala šanci. Ale protože pořád občas převažuje pocit ze školky, volím pro mne snesitelnou variantu, uvařenou řepu s mrkví a třeba s pomerančem hodím do mixéru a mám super výživné a rychlé smoothie bez její nepříjemně sladké vůně. Dodá energii, zasytí a vláknina také skvěle pročišťuje. Stála se důležitou součástí mého jídelníčku a také je to super levná varianta nabitá vitamíny a minerály až k prasknutí, což oceňuji obzvláště v zimě, kdy cena ovoce a zeleniny leckdy přesahuje cenu hovězího masa.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Jano. Určitě s Vámi co se týče těch vitamínů a minerálů plně souhlasím. Pokud Vám Vaše kombinace nedělá problém s trávením, tak je to skvělá vitamínová bomba. Pokud tu má však někdo potíže s trávením, asi bych k vařené řepě nedávala syrový pomeranč. Moc nedoporučuji míchat ovoce a zeleninu v jednom jídle. Nemám to nijak vědecky podloženo, jen načteno a také má intuice mi velí trošku jinak. Ale budiž. "proti gustu, žádný dišputát" :-) Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*